Stephen Edward Ambrose

americká, 1936 - 2002 statistiky

Nahrávám...

Životopis

Narodil se 10. ledna 1936 v Lovingtonu, stát Illinois v rodině lékaře. Po vypuknutí 2. světové války otec Dr. Ambrose vstoupil do amerického válečného námořnictva a jeho rodina s ním cestovala po různých částech USA. Patriotická atmosféra tohoto vojenského období poznamenala celý Stephenův život a práci. Na konci války se usadili ve Whitewateru, stát Wisconsin.

Původně chtěl pokračovat ve stopách svého otce a proto začal studovat na Univerzitě ve Wisconsinu, ale jeho první kontakt s americkou historií natrvalo změnil směřování jeho života. Našel zálibu v objevování a vyprávění příběhů amerických hrdinů.

Po zisku titulu doktora historie se začala jeho třicetiletá učitelská kariéra na Universitě v New Orleansu. První knihu Halleck vydal v roce 1962. Sice se jí prodalo méně jako 1000 kusů v prvním vydání, zaujala ale bývalého prezidenta Eisenhowera, který si vybral dvacetiosmiletého profesora Ambroseho, aby napsal jeho oficiální životopis.
Ambrose se v době pěti let pravidelně setkával s bývalým prezidentem USA Dwightem Eisenhowerem na farmě v Gettysburgu, stát Pennsylvanie. Spolupracoval s Eisenhowerovými přáteli a měl neomezený přístup k jeho prezidentským písemnostem. Dvousvazkový životopis 34. prezidenta USA způsobil, že je považován za jednoho z předních amerických historiků.

Ambroseho práce dosáhly svého vrcholu popularity s jeho mistrovským popisem expedice Lewise a Clarka – Undaunted Courage. Tato kniha se dostala na vrchol řebříčku bestsellerů. K ní se připojila další Ambroseho práce – Citizen Soldiers – 2. světová válka ode dne D po kapitulaci Německa z pohledu pěchoty (GI). Kniha Lewis a Clark oživila zájem o historii Missouri. Titul Citizen Soldiers způsobil obrovský veřejný zájem o 2. světovou válku u Američanů, kteří v ní bojovali. Ambrose spolupracoval jako odborný poradce pro Spielbergův film Zachraňte vojína Ryana. Později byl na základě jeho knihy Band of Brothers ve Spielbergově a Hanksově produkci natočen stejnojmenný i televizní seriál.
Po odchodu do důchodu z funkce profesora historie na Universitě v New Orleansu Ambrose zastával funkci čestného ředitele Eisenhowerova centra a zakladatele a prezidenta Národního muzea dne D v New Orleansu. Také přispíval do Quartely Journal of Military History a byl členem Lewis and Clark Bicentennial Council Board.

Spolu se svou manželkou si postavil dům v Bay St.Louis, stát Mississipi a v Heleně ve státě Montana.
Zemřel 13. října 2002 ve věku 66 let. Jeho poslední kniha 'To America: Personal Reflections of an Historian' byla publikována v listopadu 2002. Začal ji psát poté, co mu lékaři diagnostikovali rakovinu – šest měsíců před smrtí.
Je pochován na Garden of Memory Cemetery v Bay St.Louis, stát Mississippi.

Zdroj životopisu: www.wikipedia.cz

Populární autoři:

George Gamow

1904 - 1968