Sidonie-Gabrielle Colette

Colette Willy · Colette pseudonymy

francouzská, 1873 - 1954

Nahrávám...

Životopis

Její mládí bylo šťastné do doby, než se v roce 1893 provdala v Paříži za o mnoho staršího spisovatele Henryho Gauthiera-Villarsema, který používal jméno Willy.

Sidonie je nadšená z Paříže, stále se jí však nedostává peněz. Manžel ji proto přemlouvá ke psaní. Ona tedy napíše své první románové příběhy, ale ty vycházejí pod jménem jejího manžela.

Manželský vztah nemá dlouhého trvání. Henry je často nevěrný a Sidonie se sblíží se svou přítelkyní. Poté se manželé rozvedou.

Své druhé manželství spisovatelka uzavřela v roce 1912, s šéfredaktorem Le Matinu, Henrim de Jouvenelem. S tím se už v roce 1924 také rozvedla. Z tohoto manželství měla Sidonie dceru Bel Gazu. Colettová i přes své rozchody stále píše a pracuje jako novinářka.

Rok 1925 jí přinesl seznámení s dalším mužem jejího života Mauricem Goudeketem. V této době se už spisovatelka hřeje na výsluní slávy a stává se prvním členem ženského pohlaví Goncourtovy akademie. Obdrží také Řád Čestné legie.

Colettovou postihla těžká artritida. Žila v Palais Royal a mohla se pohybovat jen na kolečkovém křesle. Dál psala romány, které jsou vlastně její autobiografií. Vyprávějí o vztazích mladých lidí, vyzdvihují přírodu, zvířata a jiné pozemské krásy.

Sidonie Gabrielle Colettová zemřela na následky artritidy 3.8.1954 v Paříži.

Zdroj životopisu: www.spisovatele.cz

Populární autoři: