Sergej Sergejevič Prokofjev

ruská, 1891 - 1953

Nahrávám...

Životopis

Sergej Sergejevič Prokofjev (rusky: Сергей Сергеевич Прокофьев) (23. 4. 1891 Soncovka v Jekatěrinoslavské gubernii — 5. 3. 1953 Moskva) uvádí celkem 138 opusů v oboru opery, baletu, kantáty, symfonie, koncertantní a komorní hudby. V barvité umělecké fantazii byl mu svět pohádek blízký, byla to hudba čisté radosti v „Ošklivém kachňátku“ na Andersenův text nebo v Pohádkách o šaškovi, který přešaškoval sedm šašků“ – Prokofjev uměl vyprávět pohádky naprosto přesvědčivě a bezprostředně, jak to také udělal v symfonické pohádce pro děti na vlastní text „Péťa a vlk“. Bylo mu tenkrát 45 let, byl již zkušeným skladatelem a právě v této pohádce si vytkl důležitý umělecko-pedagogický úkol dát nejmladším posluchačům přístupnou formou možnost poznat nástroje symfonického orchestru. V předmluvě k pohádce „Péťa a vlk“ Prokofjev píše: „Každá jednající osoba této pohádky je zobrazena v orchestru svým nástrojem: ptáček flétnou, kachna hobojem, kočka klarinetem ve staccatu v nízké poloze, Péťův dědeček fagotem, vlk třemi lesními rohy v akordech, Péťa smyčcovým kvartetem, výstřely lovců bicími nástroji. Před orchestrálním provedením je žádoucí ukázat tyto nástroje dětem a zahrát na ně hlavní motivy. Tímto způsobem při provedení skladby se děti bez veškeré námahy naučí rozpoznávat celou řadu orchestrálních nástrojů.“
Pohádka vypráví o Péťovi, jak si jednou ráno vyběhl na velikánskou louku, na stromě seděl ptáček, tlustá kachna se kolébavě šla vykoupat do tůně na louce, v trávě se blížila kočka. Dědeček vyšel také ven a měl strach o Péťu, kdyby se náhodou objevil vlk. Vtom vyšel z lesa ohromný vlk, dohonil kachnu a spolkl ji. Péťa vzal tlustý provaz, vylezl na vysokou zeď, na provaze udělal smyčku a upoutal vlka. Péťa ochrání vlka před střílejícími lovci a nechá ho odvésti do zoologické zahrady. Všechno dobře dopadlo, dědeček je rád, že se Péťovi nic nestalo, ptáček si zpívá, že s Péťou vlka chytili a kachnička také nezemřela, kváká vesele ve vlkově břiše, protože ten vlk tak hltal, že ji spokl živou.
Celé mistrovské dílo je prozářeno něžným přístupem k životu a optimistickým humorem, s nímž Prokofjev komponoval s obrovským entuziasmem tuto krásnou pohádku – v době jediné neděle 15. dubna 1936 měl „Péťu a vlka“ hotového v klavírní verzi, 24. dubna jej instrumentoval a 2. května 1936 poprvé provedl jako dirigent s Moskevskou filharmonií pro Ústřední dětské divadlo v Moskvě.

Zdroj životopisu: http://www.jfo.cz/prokofjev_sergej.htm

Populární autoři: