Richard Matheson

americká, 1926 - 2013

Nahrávám...

Životopis

Richard Burton Matheson byl americký spisovatel a scénárista zaměřující se na psaní příběhů v žánrech fantasy, hororu a sci-fi. Narodil se v New Jersey v rodině norských přistěhovalců a vyrůstal v Brooklynu, kde roku 1943 absolvoval Brooklinskou střední technickou školu. Poté vstoupil do armády a druhou světovou válku strávil jako voják pěchoty. Roku 1949 získat bakalářský titul z žurnalistiky (University of Missouri) a o dva roky později se přestěhoval do Kalifornie. V roce 1952 se oženil a nyní má čtyři děti, z nichž tři – Chris, Richard Christian, a Ali – se také věnují psaní beletrie a scénářů.

Jeho první povídka „Zrozen z muže a ženy“, jež vyšla v časopise „Magazine of Fantasy and Science Fiction“ roku 1950, mu okamžitě přinesla slávu. V následujících dvaceti letech z Mathesonova pera vzešly na tucty povídek, v nichž se často prolínají prvky sci-fi, hororu i fantasy. Matheson je autorem rovněž řady epizod amerického televizního serálu „Šedá zóna“, adaptoval pro filmové zpracování příběhy Edgara Allana Poea a řada jeho vlastních prací byla zfilmována. Mezi jeho nejznámější díla patří kupříkladu romány „Já, legenda“, „Jak přicházejí sny“, „The Shrinking Man“ či „Bid Time Return“ (všechny byly posléze zfilmovány) a další. Roku 1960 Matheson vydal tentokrát nežánrovou knihu „The Beardless Warriors“ (Holobradí válečníci), zachycující příhody dospívajících amerických vojáků za druhé světové války. V pozdějších letech věnoval několik svých děl i westernové tématice a napínavým románům.

Jeho jméno se vyskytuje v řadě děl napsaných jeho kolegy – kupříkladu jedna postava ze serálu „Akta X“ je senátor Richard Matheson – i v názvech fiktivních míst v žánrových příbězích (např. Město Matheson v Coloradu z TV seriálu „Miláčku, zmenšil jsem děti“ či Mathesonova ulice ve videohře „Silent Hill“).

Zdroj životopisu: www.legie.info