Koupit knihy

Pavel Matuška

česká, 1944


Nahrávám...

Životopis

Pavel Matuška se narodil 14.2.1944 v Třebechovicích pod Orebem. V roce 1962 maturoval na SPŠ strojnické v Rychnově nad Kněžnou. Jako výtvarník propagace začal pracovat v roce 1967 v královéhradecké Fotochemě a postupně pak v několika dalších podnicích. V letech 1976 - 1979 absolvoval šestisemestrální Studium teorie a praxe grafiky periodik při Fakultě žurnalistiky UK v Praze. Výtvarníkem na volné noze v oboru reklamní grafiky, ilustrace a kresleného humoru se stal v roce 1984.
Svůj kreslený humor publikoval od roku 1980 v domácích novinách a časopisech, a brzy se zařadil mezi filozofující karikaturisty po bok Borna, Bartáka, Slívy, Jiránka, Renčína, Hrubého, Pálky a dalších. Ilustroval několik knížek a jeho kresby po léta otiskoval švýcarský humoristický časopis Nebelspalter. Jeho práce jsou zastoupeny ve sbírkách pořadatelů mnoha mezinárodních soutěží a festivalů kresleného humoru, na kterých také získal řadu ocenění. Z těch nejvýznamnějších např. : 1980 - Prix Excellency Tokio (Japonsko), 1985 - Zvláštní cena poroty Marostica (Itálie), 1986 - Zlatá medaile Varaždin (Jugoslávie), Prix du graphisme Anglet (Francie), 1987 - 3. cena Beringen (Belgie), 1988 - 3. cena Montreal (Kanada), 1989 - Prix Press Jury Knokke-Heist (Belgie), Grand Prix Riga (Lotyšská SSR), 2. cena Kragujevac (Jugoslávie), 1990 - Press Prize Beringen (Belgie), 1991 - Prix Town Harelbeke (Holandsko), 1993 - Prix Municipality of Sincan Istanbul (Turecko) a řada dalších. Četná ocenění získal i na domácích soutěžích a přehlídkách (stadion Praha, Humorest Hradec Králové, Bienále Písek aj. )
V roce 1990 vydal vlastní knížku kresleného humoru Žiju, povolení mám, v roce 2006 velkou monografii Usmívání - kresba / malba / řezba.
Uspořádal více než padesát samostatných výstav výtvarného humoru a zúčastnil se stejného počtu výstav skupinových, spolu s dalšími autory. V současné době se vedle reklamní grafiky stále více věnuje volné tvorbě - malbě a řezbě. Vyměnil čtvrtku, pero a tuš za plátno, štětce, barvy a dláta a lipové dřevo. Ale ani ve svých obrazech a dřevěných plastikách však neopouští svou filozofickou základnu - humor. Jeho zálibou je cestování, turistika a fotografování. Uskutečnil mnoho poznávacích cest po celém světě.
Pavel Matuška je členem Unie výtvarných umělců ČR.(zdroj životopisu: pavelmatuska.cz)

Přidat ocenění

Ocenění

U autora není zatím žádné literární ocenění.

Populární autoři: