Laurence Sterne

irská, 1713 - 1768

Nahrávám...

Životopis

Laurence Sterne (24. listopad 1713, Clonmel, Irsko – 18. březen 1768, Londýn) byl britský duchovní a romanopisec období preromantismu.

Sterne se narodil v irském Clonmelu v rodině důstojníka. Studoval teologii na University of Cambridge a v roce 1738 se stal farářem. Jeho patrně nejznámějším dílem je Život a názory blahorodého Tristrama Shandyho (The Life and Opinions of Tristram Shandy, Gentleman), což je devítidílný román, na kterém pracoval od roku 1759 do roku 1767. Většina situací v knize je založena na absurdních rodinných nedorozuměních, které vyznívají humorně. Vtip vyprávění spočívá také v tom, že Tristram neumí nic vysvětlit jednoduše a do všeho zaplétá široké souvislosti. Proud vyprávění je neustále přerušován epizodami, vtipnými odbočkami a postřehy a právě tato na svou dobu nová forma způsobila, že Sternovo postavení v historii románu 18. století bývá srovnáváno s postavením velkých tvůrců moderní prózy.

Po dokončení románu se Sterne věnoval svému dalšímu dílu, intelektuálnímu cestopisu Sentimentální cesta po Francii a Itálii (1768, A Sentimental Journey Through France and Italy), ve kterém líčí v řadě humorných kapitolek domnělé příhody, jež autor v průvodu francouzského sluhy prožil v Paříži a jiných krajích Francie.

Sterne zemřel 18. března roku 1768 v Londýně na tuberkulózu.