Kirsten Jane Bishop

australská, 1972

Nahrávám...

Životopis

Kirsten Jane Bishop používá pseudonym K. J. Bishop.

Australská autorka fantastiky, narodila se 6. 3. 1972 v Melbourne, kde také získala vzdělání při studiu anglického jazyka. Již od počátku tíhla k umělecké tvorbě, vedle psaní prózy se věnuje rovněž výtvarnému umění, je autorkou několika knižních obálek. Dnes žije přechodně v thajském Bangkoku.

Do žánru vstoupila povídkou „The Art of Dying“ (1997) v magazínu Aurealis. Psaní fantastiky se začala vážněji věnovat až od roku 2002, z dosud přibližně deseti vydaných kratších prací jmenujme především povídku „We the Enclosed“ (2004). Na základě debutové práce napsala svůj první román „The Etched City“ (2003, Vryté město), příběh dvou poutníků hledajících po únavné cestě pustinou útočiště v tropickém městě Asmoil.

Podle čtenářů se Vryté město atmosférou pohybuje někde mezi Kingovou ságou o Temné věži a Miévillovou sérií ze světa planety Bas-Lag, snad proto je řazeno k hnutí New Weird. Román autorce vynesl celosvětové uznání, zařadil se mezi nejvýraznější fantasy tituly roku 2003 hned v několika odborných anketách a k tomu všemu byl ještě odměněn cenou Williama L. Crawforda, která je určena pro nadějné nováčky fantasy žánru.

Kirsten J. Bishopová patří k nastupující generaci nadějných tvůrců schopných transformovat žánr do nových podob při udržení vysoké umělecké kvality i čtenářské atraktivity; doufejme, že její další práce tato slova jen potvrdí.

text: Matin Šust – vyňato z knihy „Vryté město“

Zdroj životopisu: http://www.legie.info/