Kirill Jurjevič Jeskov

ruská, 1956

Nahrávám...

Životopis

Kirill Jurjevič Jeskov (rusky: Кирилл Юрьевич Еськов) (*16.9.1956 v Moskvě). Paleontolog a autor několika románů z oblasti fantastiky. Už od dětství dělil svůj čas mezi literaturu a přírodu. Vystudoval fakultu biologie Moskevské univerzity, v současnosti pracuje v Paleontologickém ústavu ruské Akademie věd v Moskvě.

Účastní se expedicí na Sibiř a do Střední Asie, je autorem mnoha vědeckých článků a monografií, nejvíce je ale hrdý na dvě učebnice přírodopisu, podle kterých se učí děti v ruských školách. Je ženatý, má dvě dcery a s celou rodinou žije v Moskvě.

K psaní fantastiky se dostal zvláštním způsobem. Když v roce 1992 Rusko zahájilo \"šokovou terapii\" přechodu ke kapitalismu, spousta vědců byla nucena přivydělávat si rozličnými způsoby, a tak se Kiril stal nočním hlídačem. Diskuse o víře a náboženství, které tenkrát vedl se svým kolegou, pak vytvořily základ jeho první knihy Jevangelije ot Afranija (Evangelium podle Afrania), v níž Yeskov pohlíží alternativním způsobem na legendu o zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Stejný princip pak aplikoval o několik let později na další mýtus - Tolkienova \"Pána prstenů\".

Psát začal v roce 1996 a po více než dvou letech práce
vydal román Poslednij koljcenosej (Poslední Pán prstenu), ve kterém k velké nelibosti rigidních \"tolkienistů\" převrátil celý mýtus naruby. Kniha vyvolala mnoho rozporuplných reakcí a ohlasů.

Ve svém zatím posledním projektu Baladach o Bore-Robingudě (Baladách o Bore-Robinhoodovi) si naopak klade otázku, zda-li se - stejně jako se Robin Hood po několika staletích proměnil ze zločince v lidového hrdinu - může po několika staletích stejně rapidně změnit pohled na současné mafiány a zločince.

Je známou a uznávanou osobností na scéně ruské fantastiky. Jeho knihy vyšly v Rusku, na Ukrajině, Polsku, Bulharsku, Izraeli a nyní i v České republice.

Populární autoři:

George Gamow

1904 - 1968
Carl Sagan

1934 - 1996