Kateřina Macháčková

česká, 1949

Nahrávám...

Životopis

Populární blonďatá herečka a dnes již také spisovatelka i scenáristka se narodila 30. listopadu 1949 v Praze. Její otec, Miroslav Macháček, byl uznávaný herec a režisér, matka Věra klavíristka a operní pěvkyně. Kateřina už jako pětiletá poprvé vystoupila na divadle v představení Prodané nevěsty Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, kam se spolu s maminkou po rozvodu rodičů přestěhovala. Její spolupráce s divadlem pokračovala, a tak ji tamní obecenstvo mohlo spatřit v bezpočtu dalších malých dívčích, ale také chlapeckých rolí.

Když se v polovině šedesátých let minulého století vrátila z Bratislavy, kde několik let žila, dostala nabídku z pražského Hudebního divadla Karlín na muzikál Gentlemani.
Po studiích na DAMU nastoupila v roce 1972 do Divadla S. K. Neumanna (dnešní Divadlo pod Palmovkou, pozn. autora), kde působí dodnes.

Kateřina se v posledních letech začíná prosazovat i jako spisovatelka a autorka divadelních her. Po šokující knize Zápisky z blázince, v níž zpracovala deníky svého otce, zdramatizovala Goethův román Utrpení mladého Werthera a pro jeviště zadaptovala scénář Felliniho filmu Ginger a Fred, jenž také sama režírovala. Nutno dodat, že se výsledek neshledal s diváckou odezvou a po několika málo reprízách byla hra stažena.

Kateřina byla dvakrát vdaná. Z prvního manželství s hercem Petrem Svojtkou má šestatřicetiletého syna Petra (známý divadelní režisér, který je v angažmá Městských divadel pražských, pozn. autora) a z druhého, s režisérem Ivanem Zmatlíkem, osmadvacetiletou dceru Helenu.

Zdroj životopisu: www.tv-revue.cz