Koupit knihy

Josef Hrách

česká, 1938 - 2003


Nahrávám...

Životopis

31. 01. 1938 (Nýřany) – 08. 02. 2003 (Plzeň).

Josef Hrách se narodil 31. ledna 1938 v Nýřanech jako prostřední ze tří synů. Vystudoval Vyšší průmyslovou školu strojní v Plzni. Po maturitě v roce 1957 začal pracovat jako technik v plzeňské Škodovce, kde setrval až do roku 1976. Poté byl po operaci srdce v invalidním důchodu.

Básně psal od mládí. Léta pracoval v osvětě a kultuře. Publikovat začal až později, a to v časopisech a denním tisku. Přispěl také do řady almanachů a sborníků. Pásma z jeho veršů několikrát uvedla pražská Viola i Československý rozhlas.

Jeho první samostatná sbírka básní Hledání živé vody, což je zpověď člověka ohroženého na životě, vyšla v roce 1980 a byla kritikou přijata příznivě. Kritici se shodli, že Josef Hrách je básníkem, který vychází z poctivého prožitku světa, sužuje ho stav vztahů mezi lidmi, nedostatek lidské hrdosti, faleš, přetvářka, samota, křivdy a chlad.

Josef HráchJeho básně byly publikovány v překladech v zahraničí.

Josef Hrách byl členem Obce spisovatelů v Praze a členem Střediska západočeských spisovatelů.

Celý život prožil v Nýřanech. Byl ženatý, s manželkou Jaroslavou měl dvě děti, syna Vladimíra a dceru Štěpánku.

Josef Hrách zemřel 8. února 2003 po těžké nemoci v plzeňské nemocnici.(zdroj životopisu: https://www.nyrany.cz/mesto/o-meste/nasi-rodaci/josef-hrach/)

Přidat ocenění

Ocenění

U autora není zatím žádné literární ocenění.