Koupit knihy

John Michael Reeves

kanadská, 1926


Nahrávám...

Životopis

John Michael Reeves se narodil v Merrittu, Britská Kolumbie. Ve třech letech se s rodinou odstěhoval do Anglie, kam byl jeho otec jako katolický kněz přeřazen na farnost v Lincolnshire. Vystudoval St. John\\\'s C­ollege, Cambridge. V poválečných letech sloužil u Britské zpravodajské služby. Počátkem padesátých let studoval literaturu na University of British Columbia. Později pracoval u rádia CBS v Torontu jako režisér a producent. Literárně působil jako básník, dramatik a beletrista.

Jako atlet-běžec na dlouhé tratě se účastnil závodů v Cechách i na Moravě, zejména Ostravského maratónu, kde ve své věkové kategorii dosáhl i vítězství. Ve sportovním prostředí navázal srdečné vztahy s kolegy-běžci, kteří byli v opozici proti komunistickému režimu.

Je autorem detektivních románů, z nichž dva (Vražda s mušketou a Smrt v Praze) mají český kontext a byly vydány v Praze. Z dlouhé řady jeho poezie je třeba zmínit Kalendář, věnovaný významným událostem a osobnostem české historie a Československo 1968, odsuzující invazi armád Varšavské smlouvy. Aritmetika lásky, vydaná Škvoreckým, je historií v próze a verších o náboženských, sociálních a politických reformách v českých zemích od Husa po Dubčeka.

Jako rozhlasový producent CBC zpracoval v letech 1967–89 více než 50 pořadů zabývajících se osudy Cechů pod komunistickou vládou. Uvedl tajně převezené hry v překladech, mezi jinými Havlovo Memorandum a všechny tři hry s Vánkem, široké spektrum „zakázané\" hudby (Ploštic People of the Universe) a mnoho dokumentů, včetně vlastního pětidílného seriálu Lidská tvář.

Jako politický aktivista poskytoval pomoc a podporu disidentské komunitě v Praze, v Torontu sloužil ve výborech Nadace Jana Husa v Kanadě a vydavatelství \'68 Pub-tishers.(zdroj životopisu: www.pitaval.cz)

Přidat ocenění

Ocenění

U autora není zatím žádné literární ocenění.

Populární autoři:

Johanna Lindsey

1952 - 2019