John Fowles

anglická, 1926 - 2005

Nahrávám...

Životopis

John Robert Fowles (31. březen 1926 – 5. listopad 2005) byl anglický romanopisec. Vystudoval francouzský jazyk a literaturu na univerzitě v Oxfordu (New CoIIege). Jeho románová prvotina The Collector (1963, Sběratel, česky 1988) vděčí za čtenářský úspěch thrillerovému tématu: nenápadný, průměrný úředník Frederick Clegg, jehož koníčkem je sbírání motýlů, vyhraje v loterii 70 000 liber a s pomocí nečekaně získaných peněz unese krásnou dívku Mirandu a vězní ji v osamělé chalupě, kterou pro tento účel zařídil. Fowlesův příběh je thrillerem pouze v první významové rovině, druhý význam jeho románu je alegorický a Fowles ho buduje prostřednictvím paralel k Bouři W. Shakespeara (půjčuje si ze hry jméno Miranda i přezdívku pro Clegga, jemuž Miranda posměšně říká Kalibán). Román The Magus (1966, Mág) se odehrává na řeckém ostrově Phraxos a je pokusem o vytvoření románové paralely k metadivadelnímu představení Pirandellova typu.
Román The French Lieutenanťs Woman (1969, Francouzova milenka, česky 1976) se odehrává r. 1867, ve viktoriánském zlatém věku. Fowles v románu bohatě používá dokumentárního materiálu, jehož prostřednictvím vsouvá do tradičního příběhu, založeného na milostném trojúhelníku, obraz doby, zároveň však jeho vypravěč nazírá román z hlediska roku 1967. Fowles těmito vypravěčskými „odskoky" do let, kdy právě dílo psal, zdůrazňuje fiktivní povahu svého vyprávění a na formu tradičního románu devatenáctého století roubuje postmoderní experiment s fiktivností vyprávění.
Po stylisticky brilantních kratších prózách vydaných pod názvem The Ebony Tower (1974, Věž z ebenu) se Fowles pokusil o rozsáhlý román Daniel Martin (1977), který je vnitřním zúčtováním se sebou samým a s poválečnou generací anglických intelektuálů. Titulní postava, úspěšný scenárista a dramatik, v lecčems zřetelně připomínající autora, se v románu snaží hledat význam základních lidských vztahů i svou osobní, uměleckou, intelektuální a národní identitu a odpovědět na otázku „co dnes znamená být Angličanem?". Útlá knížka Mantissa (1982) je vtipnou metarománovou hříčkou. Spisovatel Miles Green si v ní vymýšlí kuriózní příběh sexuální terapie, kterou zprvu prezentuje jako skutečnost. Miles Green ve vtipné parodii rozvíjí myšlenky, které se nápadně shodují s názory mnohých postmoderních autorů.
V románu The Maggot (1985, Larva) zachycuje Fowles jednu epizodu z dějin protestantského sektářství – zrod takzvaných „shakerů", jinak známých jako Společnost věřících v Kristův druhý příchod (The United Society of Believers in Chrisťs Second Corning). Tato historická dimenze se však prosazuje až v závěru románu a je vysvětlením tajuplného, napůl detektivního, napůl sci-fi příběhu.

Populární autoři:

Jules Verne

1828 - 1905