Jiří Walker Procházka

George P. Walker pseudonym

česká, 1959

Nahrávám...

Životopis

Do české literatury SF a fantasy vstoupil již v osmdesátých letech minulého století. Svou tvorbou zasáhl do všech fantastických žánrů. Jeho první dva romány o Kenu Woodovi (Ken Wood a meč krále D'Sala - 1991, Ken Wood a perly královny Maub - 1992; pod pseudonymem George P. Walker) patří dodnes k pilířům české fantasy. Sbírkou nekonvečních povídek Tvůrci času (1991) se pro změnu zapsal do podvědomí čtenářů jako jeden z kyberpunkových autorů, kteří se významně věnovali - a dodnes příležitostně věnují - tomuto subžánru.
Další oblast, kterou se JWP rozhodl zpracovat po svém, je výpravná galaktická space-opera, kterou vydal v podobě uzavřené trilogie pod názvem Hvězdní honáci (1996). Svou dosavadní povídkovou tvorbu a rozsáhlou novelu ze světa Transmise vydal v objemné sbírce Totální ztráta rozměru (2004).
Mezi jeho poslední práce patří například tři díly dobrodružné SF/F série AGENT JFK, jíž je duchovním otcem (JFK 02 - Není krve bez ohně, JFK 04 - Armády nesmrtelných a JFK 11 - Podhoubí smrti.) Do této série přispěl zatím poslední povídkou Příliš mnoho lilíí (JFK - Svůj svět si musíme zasloužit, 2008).
Ve stejném roce, v dubnu 2008, vyšel redigoavný a podstatně rozšířený 1. díl fantasy trilogie KEN WOOD s názvem Meč krále D'Sala, v listopadu pak vyšel opět přepracovaný, a znatelně temnější 2. díl, KEN WOOD: Perly královny Maub.
JWP si vytvořil pro psaní svých příběhů svébytný „vizuální přístup", který se odráží jak v jeho akčních scénách, tak i v budování atmosféry či v popisech postav a prostředí. Na základě postmodernistických hříček a pop-kulturních odkazů si pohrává se zažitými klišé jmenovaných žánrů, a nejen jich. Věčně hledá, občas nachází, občas naráží...
Se svými pracemi se účastnil velkolepě pojatých antologií Legendy české fantasy, Pod kočičími hlavami či Imperium Bohemorum. Příští rok by mu měla ve sbírce Hvězdy české sci-fi vyjít další novela z kyberpunkového cyklu s názvem "... v srdci svém horoucí peklo" - aneb Rox'n'Roll v červené. Poněkud samorostlý autor mimo jiné přispěl jedním příběhem do SF série Mark Stone (Jablka z Beltamoru), podílel se na dnes již legendárních sbornících Rigor Mortis a Je dobré být mrtvý nebo na kyberpunkové antologii Punk Fiction. JWP dále publikoval v časopisech Pevnost, Ikarie, Fantázia nebo Softwarové noviny.
Za svá literární díla získal tři ocenění Akademie science fiction, fantasy a hororu (1997, 2002, 2004) a cenu Ludvíka Součka (1991). Mimoto se podílel, kromě jiného jako autor většiny písňových textů, na vzniku dětského muzikálu Malý princ podle Saint-Exupéryho knihy.

Zdroj životopisu: jwp-prochazka.cz