Jiří Pavel

česká, 1956 - 2018

Nahrávám...

Životopis

Jíří Pavel - narozen 16.8.1956, žije v Praze.
Ve svých dvaadvaceti letech vystudoval Střední hotelovou školu.
Dělal ledacos: kuchaře, číšníka, dělníka, barmana, produkčního v divadle či pracoval v Aukční galerii.
(Za tu dobu pobýval několikrát v psychiatrické léčebně.)

Sice se mohl pyšnit slavným otcem a spisovatelským talentem, s penězi však nakládat neuměl a maniodepresivní psychóze čelit také nezvládl. Syn spisovatele Oty Pavla (†42) Jiří Pavel (†62) je pohřben vedle svého táty na židovském hřbitově.
Život syna autora děl ‚‚Smrt krásných srnců‘‘ a ‚‚Jak jsem potkal ryby‘‘ Jiřího Pavla pořádně potrápil. Jeho psychické problémy mu nedaly jediný den bez depresí a nejspíše byly i viníkem jeho chybných rozhodnutí. Rodiče chlapci zemřeli velmi brzy a roku 2014 si musel projít i smrtí svého nejbližšího přítele a strýce Huga (†89).

Jiří Pavel sice nebyl natolik slavný jako jeho otec, i přesto se těšil úspěchu v úzkém kruhu lidí svými povídkami. Převážně šlo v jeho krátkých příbězích o jeho vlastní životní cestu. Jednou se rozhodl Pavel mladší zveřejnit svou sbírku ‚‚S košíkem do lesa‘‘. 39 povídek, které měly být součástí této sbírky dal autor nakladateli Janu Machovi, ze kterého se však vyklubal podvodník a povídky již Pavlovi nevrátil.
‚‚To jsem já, ten starej, ošoupanej model ojetýho ještěra, přežívajícího po nonstopech celého Žižkova,‘‘ napsal o sobě Jiří Pavel v povídkové knize ‚‚Jak jsem prošustroval majlant‘‘.
K jeho otci nebyl osud o nic milosrdnější. S pomocí spisovatelské hvězdy Arnošta Lustiga, dostal Ota Pavel místo ve zpravodajské a sportovní redakci rozhlasu, kde byl až do roku 1956. Poté pracoval jako sportovní redaktor v časopisech Stadion a Československý voják. O pár let později, na Zimních olympijských hrách v Innsbrucku, se u Oty Pavla projevila vážná duševní choroba a ta ho roku 1966 natrvalo vyřadila z práce. Ten sice odešel do invalidního důchodu, ale i přesto nepřestával literárně tvořit.

Zdroj životopisu: https://prima.iprima.cz

Populární autoři:

Agatha Christie

1890 - 1976