Jerzy Andrzejewski

polská, 1909 - 1983

Nahrávám...

Životopis

Jerzy Andrzejewski (*19. srpna 1909, Varšava – †19. dubna 1983, Varšava), polský spisovatel, dramatik, scenárista, literární a divadelní kritik.
Studoval polskou filologii na Varšavské univerzitě. Debutoval v roce 1932 povídkou Wobec czyjegoś życia (později přejmenovanou na Kłamstwa). V roce 1938 vydal povídku Ład serca, za kterou v roce 1939 získal Cenu mladých Polské literární akademie. Před druhou světovou válkou byl považován za spisovatele hlásícího se ke křesťanskému proudu v polské literatuře. V letech 1940–1944 se angažoval v kulturní činnosti tzv. polského podzemí a během války také pomáhal pronásledovaným židům. Po válce společně s Czesławem Miłoszem napsal scénář k filmu Robinson warszawski, který byl inspirován zkušenostmi Władysława Szpilmana (o kterém byl později natočen film Pianista).


Po válce vedl Svaz polských spisovatelů v Krakově a ve Štětíně, byl poslancem Sejmu. V první polovině 50. let 20. století psal propagandistické, socialisticko-realistické texty, které podporovaly stalinismus. V roce 1957 Andrzejewski vystoupil z polské komunistické strany a od 60. let se aktivně podílel na činnosti demokratické opozice. V 70. letech spoluzakládal opoziční organizace Komitet Obrony Robotników a Komitet Samoobrony Społecznej KOR.

Jeho dílo se zabývá nejen morálními, ale i filosofickými a politickými problémy Polska dvacátého století. Často se zabývá nacistickou okupací Polska a vznikem socialistického Polska.

Zdroj životopisu: wikipedia

Populární autoři:

J. R. R. Tolkien

1892 - 1973