James Matthew Barrie

skotská, 1860 - 1937

Nahrávám...

Životopis

Sir James Matthew Barrie byl skotský spisovatel, autor postavičky Petera Pana.

James Matthew Barrie vyrůstal se svými devíti sourozenci v chudé tkalcovské rodině. Celé mládí snil o literární a žurnalistické dráze.

J. M. Barrie začal studovat na univerzitě v Edinburghu, kde se jeho spolužáky stali i Arthur Conan Doyle a Robert Louis Stevenson. Všichni tři se podíleli na vydávání vysokoškolských novin.

Po ukončení studií působil J. M. Barrie jako novinář v Nottinghamu, později pak v Londýně. Zde také začaly vznikat jeho hry a knihy.

Ve svých čtyřiatrřiceti letech se J. M. Barrie oženil s herečkou svých divadelních her. Krásná manželka však svého muže brzy opustila.

J. M. Barrie debutovat v roce 1887 románem Lépe mrtvý. Od roku 1906 začaly vycházet stěžejní kapitoly původního románu Peter Pan v Kensingtonském parku. Příběhy Petera Pana si J. M. Barrie vymyslel pro pět synů svých přátel, Arthura a Sylvii Daviesových.

Arthur a Sylvie Daviseovi vychovávali pět synů - George, Jacka, Petera, Michaela a Nicholase. Během několika let však oba rodiče zemřeli. O chlapce se jako poručník začal starat J. M. Barrie. Finančně chlapce zabezpečil tak, aby mohli vyrůstat společně a aby nebyli nikdy odděleni. Přátelství k pětici chlapců bylo zřejmě kompenzací za nefunkční a bezdětné Barrieho manželství. Jako opatrovník přežil smrt dvou se svých svěřenců. Naštěstí se nedožil sebevraždy třetího z adoptivních synů, předobrazu Petera Pana - Petera, který zemřel v roce 1960. Ten prý nenáviděl postavu, se kterou byl identifikován, a svůj "stín" tak zničil navždy.

Postava Petera Pana má svoji sochu v londýnské Kensingtonské zahradě
. J. M. Barrie byl v roce 1913 povýšen za zásluhy titulem baroneta.

Zdroj životopisu: spisovatele.cz

Populární autoři:

Charles Darwin

1809 - 1882