Ivan Adamovič

česká, 1967

Nahrávám...

Životopis

Narodil se 27. listopadu 1967 v Praze. V roce 1990 vystudoval Filozofickou fakultu UK v oboru vědecké informace a knihovnictví. V roce 1991 se oženil s Kateřinou Zemanovou. Byl zástupcem šefredaktora Ikarie, šéfredaktorem časopisu Živel, redaktorem časopisu Quo a deníku Hospodářské noviny. Mezi jeho zájmy patří sociologie a kulturologie technické společnosti, média, horor.
K jeho oblíbeným autorům patří mj. R. Bradbury, W. Gibson, D. Simmons, J. L. Borges, P. K. Dick a H. Kuttner.
Jeho povídky byly otištěny ve fanzinech Kočas, SF fanzin Bonsai, Poutník, AF 167 a v časopisech Sedmička pionýrů, Zápisník, Svět-fakta-fantazie, Filip, Ikarie, Playboy aj. Dále napsal články a recenze otištěné v čas. VTM, Filip, Zápisník, Svět fantastiky, Ikarie, Tvar, Iniciály, Vokno, Extrapolation, Locus.
V kanadském teoret. čas. SF Studies č. 50/90 mu vyšla studie Czech Science Fiction in the Last Forty Years. Dále má na kontě překlady mnoha povídek publikovaných v různých fanzinech a časopisech.
Sestavil samizdatové antologie Paralelní světy a Cizí hvězdy, antologie hororu Půlnoční stíny I, II, a Hlas krve (1997 Cena Akademie za nejlepší horor a antologii) a sbírku Lovecraftových pov. Šepot ve tmě (1994). Je sestavitelem a spoluautorem první české Encyklopedie fantastického filmu (1995), Slovníku české literární fantastiky a SF (1996, Cena Akademie za nejlepší teoret. dílo), spoluautorem Encyklopedie literatury SF (1996, skripta Úvod do science fiction).
Vydával fanzin Poslední dávka, přispíval do holandského fanzinu Shards of Babel. Jeho diplomová prací na VŠ byla Bibliografie české vědeckofantastické literatury, teoretické a metodické otázky jejího zpracování, analýza a význam.
Pro nakl. Najáda řídil edici Manta.
Je trojnásobným držitelem Ceny Akademie jako nejlepší SF redaktor.

Zdroj životopisu: SCIFIWORLD

Populární autoři:

George Gamow

1904 - 1968
Johanna Lindsey

1952 - 2019