Iva Vyhnánková

česká, 1988 statistiky

Nahrávám...

Životopis

Narodila se 18. září 1988 v Praze. Hned poté se její rodina přestěhovala do Králova Dvora u Berouna, kde v panelákovém sídlišti prožila své dětství.

Svou "literární kariéru" zahájila už v pěti letech, kdy od svých rodičů vyškemrala dvě morčata, Kuka a Muldinku. Tehdy o nich začala vymýšlet příběhy a škrábat je na papír hůlkovým písmem. Nejdřív to byly jen krátké povídky o životě dvou hlodavců, ale jak čas plynul, obě morčata v příbězích začala chodit po zadních, dostala batůžky a krumpáče a vydala se třeba hledat poklad. Nakonec z toho vznikla celá řada dobrodružných románů, které v šesté třídě na doporučení kamarádů a známých přepracovala. Hlavními hrdiny se tentokrát staly tři děti, které si založily klub Prima Parta a při pátrání po ukrytých pokladech, zmizelých autobusech, zločincích, únoscích, teroristech i pašerácích zažívaly mnohá velice nebezpečná a napínavá dobrodružství. Průběžně s Prima Partou psala i jiné příběhy a povídky, z velké části dobrodružné, občas s nějakým prvkem fantasy, třeba jako Froddy.

Ilustrace začaly vznikat až v sedmé třídě. Dříve autorka neuměla nijak moc kreslit a sháněla někoho, kdo by vytvořil alespoň titulní stránku. Jenže se nikdo nenašel, a tak to zkusila sama. Během let, vyplněných kreslením hlavně o přestávkách ve škole (a samozřejmě taky psaním), se dopracovala nejen k dnešní podobě ilustrací, ale i na Výtvarnou školu Václava Hollara, kde v současnosti studuje.

Zdroj životopisu: http://www.froddy.cz/autorka.php

Populární autoři:

Charles Darwin

1809 - 1882
Terry Pratchett

1948 - 2015
Jules Verne

1828 - 1905