Giacomo Girolamo Casanova

italská, 1725 - 1798 statistiky

Nahrávám...

Životopis

Giacomo Girolamo Casanova byl italský prozaik, dobrodruh a svůdce žen.

Giacomo Girolamo Casanova vyrůstal jako syn herců. Jeho skutečným otcem byl patrně benátský patricij Michele Grimani. Casanova vystudoval práva na padovské univerzitě, získal nižší svěcení.

Giacomo Girolamo Casanova pracoval jako sekretář, voják, houslista, spisovatel, divadelní ředitel a informátor státní benátské invizice. Byl svobodným zednářem, kvůli propagaci zednářství byl v Benátkách uvězněn.

Giacomo Girolamo Casanova se potuloval po celé Evropě. Svoji pestrou životní pouť ukončil jako knihovník na valdštejnském zámku v Duchcově, kde je také pochován.

Casanova znamená don Juan. To je vžité spojení, ale také často a zatvrzele opakované hluboké nedorozumění, které dodnes přežívá. Nepopiratelně byl velkým milovníkem. Své milenky však nezraňoval, nepůsobil jim trýzeň. Casanovovi pouze nasadili tuto masku bezuzdného svůdníka bez morálky. Nepochybně patřil k neposedným a neúnavným cestovatelům, proto může někomu připadat jako dobrodruh.

Pokud se budeme věnovat Casanovým spisům, pak zjistíme, že nejen patřil mezi největší spisovatele 18. století, ale že byl i hrdinou a zároveň obětí své epochy - věku rozvoje věd, techniky a filozofie.

Zdroj životopisu: spisovatele.cz

Populární autoři:

Maria Montessori

1870 - 1952