Dylan Thomas

velšská, 1914 - 1953

Nahrávám...

Životopis

Dylan Marlais Thomas byl britský básník a spisovatel velšského původu, píšící anglicky. Narodil se ve waleském pobřežním městě Swansea, v domě čp. 5 na Cwmdonkin Drive, v rodině učitele Davida Thomase a Florence Hannah Thomasové. Po školní docházce se v roce 1930 stal reportérem místního listu.

Poesii se věnoval již od dětství a v roce 1934 publikoval sbírku básní 18 Poems. Ačkoliv byl často řazen mezi britské surrealisty, spíše vytvořil vlastní vysoce poetický básnický styl, založený na bohaté obrazivosti a využití tradic velšských národních bardů, ačkoliv jeho tvorba využívala i postupů modernismu. Thomas byl známý i svou expresívní recitací, kterou předjímal moderní postupy recitace poesie, takže kromě tradičních sbírek básní se zachovaly i nahrávky jeho vlastního přednesu básní.

V roce 1946, kdy vyšla sbírka básní Deaths and Entrances, překročil Dylan význam pouze pro oblast Velké Británie, kde již od roku 1934 zaujímal jedno z nejdůležitějších míst mezi básníky, a stal se celosvětově významným anglickojazyčným básníkem. Podnikl až do své smrti několik turné do USA, kde recitoval svou poesii. Na jednom z nich v roce 1953 zemřel.

Dylan Thomas se v roce 1937 oženil s tanečnicí irského původu Caitlin McNamarovou, a měl s ní několik dětí – syny Llewelyna (1939) a Columa Garana (1949) a dceru Aeronwy (1943). Život rodiny nebyl příliš šťastný, kvůli hádkám a sporům mezi manželi.

Zdroj životopisu: https://cs.wikipedia.org/wiki/Dylan_Thomas

Populární autoři: