Dáša Bláhová životopis

česká, 1949

Životopis

Herečka Dáša Bláhová se narodila se 8. března 1949 v Radčicích u Liberce. Vystudovala tamní základní školu, gymnázium a poté absolvovala pražskou DAMU.
První významnější roli si zahrála ve filmu \"... a pozdravuji vlašťovky\" z roku 1972. V roce 1976 přišla jedna z nejvýznamnějších rolí ve filmu “Hra o jablko” v režii Věry Chytilové, kde hrála s Jiřím Menzlem.
Později se se slovenským přítelem stěhuje do Francie, kde je zřejmě pod dohledem tehdejšího zdejšího režimu a její byt je vypálen.
V roce 1980 se jí narodila dcera Maya, poté s ní emigrovala do Austrálie a aby přesvědčila tamní herecké agenty o svých hereckých kvalitách, vezla si s sebou kopie svého do té doby nejlepšího filmu “Hra o jablko”, které pak rozdávala na potkání. Riskantní krok se vyplatil a Dáša Bláhová již tři měsíce po své emigraci dostala roli v australském seriálu \"Neighbours\", kterým se v Austrálii proslavila. V roce 1987 přijala roli v hororu \"Howling\" a spolu s ní v tomto filmu hrála i její dcera Maya. V roce 1990 se Dáše narodil syn Oliver.
Po revoluci dostává v Česku nabídku na roli ve filmu “Muka obraznosti” pod taktovkou Vladimíra Drhy a po delší herecké pauze dostává v roce 1998 nabídku na menší roli ve filmu \"Pasti, pasti, pastičky\", díky které se vrátila zpět do showbyznysu. Do Čech se vrátila až těsně před padesátkou, až už jí v Austrálii nic nedrželo a když se rozešla se svým tamním partnerem. Tady zakládá “Intimní divadlo Bláhové Dáši”, se kterým začíná hrát kontroverzní hru podle knihy americké autorky Eve Ensler \"Monology Vagíny\". Následně přichází s další inscenací, tentokrát australské autorky Almy de Groen \"Mrchy\" a zatím poslední divadelní představení, které Dáša Bláhová se svým “Intimním divadlem Bláhové Dáši” uvádí, je volné pokračování Monologů Vagíny “Tělo” rovněž od Eve Ensler.
Se všemi představeními jezdí po celé republice a sklízejí velký úspěch. “Monology vagíny” i “Tělo” jsou autentické příběhy žen z celého světa a všech sociálních vrstev, někdy humorné, jindy z nich jde mráz nejen po zádech. (zdroj životopisu: osobnosti.cz)

Ocenění

Autor (zde) zatím nemá žádné hodnocení.