Boleslav Jablonský

česká, 1813 - 1881 statistiky

Nahrávám...

Životopis

Vlastním jménem Karel Eugen Tupý, byl český obrozenecký básník, katolický kněz a národní buditel. Proslul hluboce procítěnými milostnými a vlasteneckými básněmi a jeho dílo patří k počátkům romantismu v české literatuře.

Po gymnáziu v Jindřichově Hradci studoval filosofii v Praze. Na filosofických studiích přilnul k českým literárním vlastencům soutředěným kolem J. K. Tylem a podílel se na jejich činnosti v Kajetánském divadle. Vstoupil do strahovského kláštera, kde přijmul svůj literárnáí pseudonym.

Po vysvěcení na kněze působil v letech 1843–1847 jako kaplan v Radonicích nad Ohří. V té době vydal řadu básní, které byly publikovány ve sbírkách Písně milosti a Moudrost otcovská a které ve své době však patřily k vrcholům česky psané lyrické poesie. V jeho básnické tvorbě převažovala milostná lyrika, později se orientoval především na vlasteneckou a didaktickou poesii.

V roce 1847 byl jmenován správcem kláštera blízko Krakova v Polsku, kde se později stal proboštem. V Polsku byl také pohřben, později byly jeho ostatky převezeny na Vyšehrad do Prahy.

Zdroj životopisu: Wikipedie

Populární autoři: