Anne McCaffrey

americká, 1926 - 2011

Nahrávám...

Životopis

Anne Inez McCaffrey (1.4.1926 – 21.11.2011) je autorka knih na hranici sci-fi a fantasy.

V době mezi svými častými pobyty na amerických a anglických SF conech, kde je čestným hostem a zároveň přednášejícím, žije Anne McCaffrey na Dragonholdu (Dračí držbě) v kopcích irského hrabství Wicklow County, spolu se dvěma kočkami, dvěma psy a vynikajícími koňmi. Sama paní McCaffrey o sobě říká: „Mám zelené oči, stříbrné vlasy a jsem pihovatá; ostatek se nepozorovaně mění.“ (zdroj: doslov knihy Bílý drak)

Studovala slovanské jazyky a literaturu na Radcliffe College. V roce 1950 se vdala a má tři děti, Aleca, Anthonyho a Georgeanne. Od roku 1960 žije ve Wicklow County v Irsku na farmě, kam odešla kvůli rozdílným věcem, jako byl její rozvod a kvalitní školní systém. Mezi její oblíbené autory patří Rudyard Kipling. První povídka nazvaná Freedon of the Race vyšla už v roce 1953. Její první román vyšel v roce 1967 v naklada­telství Ballantine Books a jmenoval se Restoree. Asi nejvetší slávu si získala cyklem románů o telepatických dracích z Pernu, který je narozhraní mezi SF a fantasy. Mimo jiné je to první žena, která obdržela cenu Hugo. Narodila se prvního dubna a snažila se žít v duchu tohoto šťastného data. První román napsala v hodinách latiny. Věnovala se divadlu a devět let studovala zpěv a zajímala se o operní a operetní režii. Později začala psát krátké povídky, které měly velký úspěch. V současné době žije v kopcích irského hrabství Wicklow a je častým hostem na amerických a anglických SF conech, kam jezdí přednášet.

Roku 1968 vydala novelu Weyr Search, která se stala úvodem k úspěšné sérii Drakenů z Pernu. Také za ni získala, jako první žena za fikci, literární cenu Hugo. Roku 2005 získala Grand Master Award za celoživotní dílo, udílenou v rámci předávání cen Nebula.

Zdroj životopisu: www.legie.info

Populární autoři:

Charles Bukowski

1920 - 1994
Charles Darwin

1809 - 1882