Alphonse Allais

francouzská, 1854 - 1905

Nahrávám...

Životopis

Alphonse Allais byl francouzský humorista, spisovatel a novinář.

Pocházel z rodiny lékárníka a příznivce umění. Ten hostil ve svém domě malíře jako byli například Eugène Boudin, Charles-François Daubigny, Gustave Courbet nebo Édouard Manet. Dále jej navštěvoval například básník Charles Baudelaire. Již v mládí pomáhal otci v lékárně a po vojenské službě odešel v roce 1875 do Paříže studovat chemii. Nejprve pracoval jako farmaceut a poté během studia i v laboratoři svého učitele Henri Moissana a spolupracoval s Charlesem Crosem při jeho experimentech s barevnou fotografií. Studia ale zanedbával a nedokončil.

Již během studií začal od roku 1875 přispívat do časopisu Tintamarre (Rámus), později spolu s Félicienem Champsaurem založili časopis Les Écoles. Byl členem montmarterské bohémy. Byl zakladatelem a členem řady kuriózních spolků, jako například klub Les Hydropathes (Klub nepřátel pití vody), jehož členy byli například Sarah Bernhardt, Paul Bourget, Guy de Maupassant, Jean Moréas nebo Georges Rodenbach. Spolek pořádal literární večery s provokativními a absurdními výstupy. Někteří členové klubu včetně Allaise se v roce 1881 stali členy kabaretu Le Chat Noir.

V roce 1894 se oženil. Po zániku kabaretu Chat Noir v roce 1897 se uchýlil do ústraní, ale nadále psal a tiskl své povídky.

Po jeho smrti vznikl spolek L'Association des authentiques amis d'Alphonse Allais (AAAAA) - Spolek pravých přátel Alphonse Allaise, který popularizuje Allaisovo dílo.

Zdroj životopisu: wikipedia

Populární autoři:

Agatha Christie

1890 - 1976