Koupit knihy

Aleš Pejchal

česká, 1952


Nahrávám...

Životopis

JUDr. Aleš Pejchal (* 30. června 1952, Praha) je český právník specializující se na občanské, ústavní, církevní a mezinárodní právo. Je partnerem v advokátní kanceláři Pejchal, Nespala a spol. V červnu 2012 byl zvolen českým soudcem u Evropského soudu pro lidská práva.

V roce 1976 vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, kde o dva roky později obhájil rigorózní práci Rozhodčí řízení v pracovněprávních sporech a získal titul doktora práv.

Po praxi advokátního koncipienta se stal v roce 1980 advokátem, kterým je až dosud. Byl funkcionářem různých orgánů České advokátní komory i jejím místopředsedou. Prezident Václav Klaus, jehož je právním poradcem, ho v roce 2003 dvakrát navrhoval ke jmenování soudcem Ústavního soudu, nikdy však nezískal souhlas Senátu, ačkoli jej podporovala advokátní i notářská komora. Za rok 2007 se stal v oboru občanských lidských práv a práva ústavního Právníkem roku, od roku 2011 je členem Legislativní rady vlády.

Ve volbě českého zástupce u Evropského soudu pro lidská práva získal hlasy 90 členů shromáždění Rady Evropy a porazil tak profesorku mezinárodního práva Mahulenu Hofmannovou i soudce Nejvyššího správního soudu Zdeňka Kühna.(zdroj životopisu: http://cs.wikipedia.org/wiki/Ale%C5%A1_Pejchal)

Přidat ocenění

Ocenění

U autora není zatím žádné literární ocenění.