Vladár zajímavosti

Vladár https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532395/bmid_vladar-65d1c4fc156f5.jpg 4 1000 1000

Machiavelliho Vladár patrí k základnému fondu diel svetovej literatúry. Florentský sekretár, vyslanec a teoretik doň vložil myšlienky, vyvierajúce zo skúseností, ktoré nazbieral za svojej verejnej činnosti. Machiavelli je realista a jediný prostriedok na to, aby vlasť bola slobodná a nezávislá, vidí v tom, že opraty vlády chytí silná ruka, človek, ktorý sa nezľakne žiadneho nástroja, aby dosiahol svoj – v autorovom chápaní a čase vznešený – cieľ. Niektoré jeho zásady a poučky sú chladné a trpké, pochopiteľné len v kontexte doby. Práve pri Machiavellim však často dochádza k dezinterpretáciám. Dodnes sa naňho s obľubou odvolávajú štátnici a politici, no azda by bolo namieste nechápať jeho najznámejšie dielo ako všeobecne a nadčasovo platný návod na spravovanie spoločnosti. Z talianskeho originálu preložil Mikuláš Pažitka.... celý text

Literatura naučná Filozofie Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: , Ikar (SK)
Originální název:

Il Principe , 1532


více info...

Zajímavosti (5)

Jako vzor ideálního panovníka posloužil Machiavellimu italský šlechtic pochybné pověsti Cesare Borgia. (chaera)


Kateřinu Medicejskou spis Vladař pohnul k zosnování Bartolomějské noci roku 1572. Jednalo se o nelítostný masakr protestantů ve prospěch katolíků. (chaera)


Na Machiavelliho myšlenky navazuje anglický renesanční utopista Francis Bacon ve svých Esejích. (chaera)


Ve Vladaři Machiavelli vůbec poprvé použil pojem stát (stato). Do té doby se ho neužívalo. Říkalo se politeia, res publica, civitas, regnum, imperium. (chaera)


Recepce Machiavelliho a úsudky o jeho politické filozofii byly po vydání Vladaře velmi protichůdné. Papež v roce 1532 povolil vydat Machiavelliho spisy, ale o dvacet let později se Vladař ocitl na seznamu zakázaných děl. Jezuité i protestanti psali proti Machiavellimu a snažili se vyvrátit jeho politickou filozofii v základě. Vycházeli z něho však první teoretikové absolutismu, zvláště pak Thomas Hobbes. Také osvícenci ve Francii v Niccolovi spatřovali republikána. Charles Montesquieu byl dokonce podezříván, že od něho opsal řadu myšlenek (chaera)