Utrpenie mladého Werthera zajímavosti

Utrpenie mladého Werthera https://www.databazeknih.cz/img/books/95_/95621/mid_utrpenie-mladeho-werthera-u9D-95621.jpg 4 2229 2229

Kniha, kterou četly a milovaly generace mladých lidí, kniha o zápasu člověka, který nechce umrtvit své hororucí srdce, spoutat je chladnými řetězy pokrytecké společenské morálky své doby a proto nakonec podléhá beznaději a dobrovolně končí svou strastiplnou pouť. Podíváme-li se na Werthera dnešníma očima, zůstává v jeho příběhu i pro nového, radostného člověka našeho věku, mnohem více než jen vůně minulosti a romantika vášnivého citu, než portrét z dávných dob, nad nímž se shovívavě usmějeme. V postavě a osudu mladého Werthera – tolika rysy své bytosti příbuzného s autorem samým – vyřkl Goethe své krédo, svůj soud na kompromisy, malostí, nezúčastněným chladem a prázdnou společností 18. století, v níž byl nucen žít. Werther se s tím vším nechce smířit – přitom však nemá dost síly cokoliv změnit. Proto podléhá. Umírá však se srdcem stejně čistým a vroucím, jako žil. A právě tato upřímnost a horoucnost jeho srdce zanechává dodnes v čtenáři silný, kladný a nesmazatelný dojem.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , SVKL - Slovenské vydavateľstvo krásnej literatúry
Originální název:

Die Leiden des jungen Werther , 1774


více info...

Zajímavosti (5)

České vydání z roku 1999 (nakladatelství Aurora) má na obálce reprodukci obrazu "Poutník nad mořem mlh," který namaloval v roce 1818 německý malíř Caspar David Friedrich. Malíř se osobně s Goethem znal a byl jím i ve své tvrobě ovlivněn. (Dáma s hrnstjm)


Tragické vyústění románu způsobilo ve své době značné pohoršení, zároveň však zrodilo „módní“ vlnu wertherovských následovatelů – lidé chodili oblečeni jako Werther (modrý frak, žluté kalhoty, vesta). (chaera)


Šlo o velmi oblíbenou knihu Napoleona Bonaparte. (chaera)


Goethe si tímto románem získal velkou slávu, i když se od něj ve starším věku distancoval. (chaera)


Po vydání této knížky následovala vlna sebevražd. Lidé se s Wertherem ztotožňovali a nacházeli v něm sami sebe. (chaera)