Silmarillion - Mýty a legendy Středozemě

od:


KoupitKoupit eknihu

Tolkienův Silmarillion popisuje První věk světa – jeho samozřejmou součástí je tedy vyprávění o vzniku Středozemě, o její mytologii, nejstarší historii a v neposlední řadě také o národech, jež ji obývaly v dobách předcházejících ději trilogie Pán prstenů. Název knihy je odvozen od jména tří vzácných klenotů, silmarilů, které zhotovil nejnadanější z elfů Fëanor. Úkolem těchto klenotů bylo uchovávat vzácné Světlo Dvou stromů blažené říše Valinoru. Všech silmarilů se však zmocnil Morgoth, první Temný pán, a v pevnosti Angband si jimi ozdobil svou železnou korunu. Fëanor a jeho druhové s ním vedli dlouhou válku, jejímž cílem bylo získat cenné klenoty zpět. Quenta Silmarillion (Historie silmarilů), ústřední část knihy odehrávající se v Prvním věku, je doplněna Ainulindalë (Hudbou Ainur), úvodním mýtem pojednávajícím o Stvoření světa v Hlubinách času, a Valaquentou (Zprávou o Valar), což je vyprávění o božských mocnostech Valar a Maiar a jejich temných protějšcích Sauronovi a Melkorovi. Součástí knihy jsou ještě další dva oddíly: Akallabeth (Pád Númenoru) a Vyprávění o Prstenech moci a Třetím věku – zde se děj ostává až k událostem, jimiž vrcholí trilogie Pán prstenů. Text Silmarillionu je beze zbytku dílem J. R. R. Tolkiena, vydání se však dočkal až po spisovatelově smrti. Největší zásluhu na jeho uveřejnění má autorův syn Christopher. Toto vydání (z roku 2002 a 2003) navíc nabízí čtenářů šestnáct barevných ilustrací, jejichž autorem je Ted Nasmith....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29748/silmarillion-myty-a-legendy-stredozeme-29748.jpg 4.41840
Série:

Pán prstenů

Orig. název:

The Silmarillion (1977)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Mladá fronta
více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (4)

V příběhu o Berenovi a Lúthien viděl Tolkien obraz svého manželství. Na svou ženu musel čekat několik let a např. scéna kdy Beren poprvé spatří Lúthien při tanci mezi květy má reálný základ v procházce Tolkiena s jeho ženou.Tato jména mají napsána i na náhrobcích. (alweryon)


Autor nikdy nestihl knihu dokončit. Jeho syn Christopher se tedy ujal neuceleného díla a z různých otcových zápisků dal dohromady knihu tak, jak ji známe dnes (vyšla v roce 1977). (AnetW94)


J. R. R. Tolkien pracoval na Silmarillionu bezmála půlstoletí (AnetW94)


Ocenění

1978 - Locus Awards (Best Fantasy Novel)