Manka

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Oblíbená knížka ze série pohádek z města Jičína a lesa Řáholce. Po rozverných kouscích spravedlivého a silného loupežníka Rumcajse přichází nyní ke slovu chytrost, důvtip a ženská lest jeho ženy Manky, která se statečně pustí do půtek se starostou i knížepánem. Tyto půvabné pohádky jsou známé z knížek i televizních večerníčků jistě i díky podobě, kterou Čtvrtkovým figurkám vtiskl ilustrátor Radek Pilař....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/70_/70768/manka-M0E-70768.jpg 4.3120
Série

Rumcajs 2.

Žánr
Pro děti a mládež, Pohádky
Vydáno, Albatros (ČR)
více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (3)

Z náznaků lze soudit, že se příběh odehrává v 60. letech 19. století. Císařovna v knize se jmenuje Bětka (tj. Alžběta Bavorská, žena Františka Josefa I., známá jako Sisi) a mluví se o vojně s Prusem (bitva u Hradce Králové v r. 1866). Několikrát je zmiňován pruský král Fricek, zřejmě jde o Fridricha Viléma IV. (vládl Prusku v letech 1840–1861). (Luccy78)


Večerníčkové příběhy Rumcajse později Václav Čtvrtek rozšířil o další příhody v několika knihách, nejznámější je trilogie Rumcajs, Cipísek, Manka. První příběhy o Rumcajsovi vyšly v 60. letech 20. století. (Luccy78)


Malebné pohádky si brzy získaly velkou oblibu a byly přeloženy do několika jazyků, vyšly například ve slovenštině, polštině, bulharštině, němčině, maďarštině, rumunštině, estonštině, lotyštině. (Luccy78)