Procházka amazonským pralesem

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Autor shrnuje výsledky svých výzkumných výprav do oblasti bolivijské, peruánské a přilehlé brazilské Amazonie. Nechává čtenáře nahlédnout do přírodních i společenských poměrů panujících v současné západní a jihozápadní Amazonii. Popisuje různé formy zaplavovaných i nezaplavovaných lesů a představuje jejich typické živočišné obyvatele. Pozornost přitom věnuje především drobnějším a často přehlíženým tvorům. Současně vede čtenáře i na návštěvu k prostým amazonským osadníkům, lovcům a sběračům para ořechů, aby ukázal, co dnešní život v pralese vlastně obnáší. Líčení různých dobrodružnějších příhod potom naznačuje, že ani nyní není cestování a bádání v Amazonii úplně snadné....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/84_/84989/big_prochazka-amazonskym-pralesem-zf1-84989.jpg 4.812
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (3)

Autor v odkazu sám přibližuje s obsahem knihy:
https://www.youtube.com/watch?v=9_8tetan96k (Niky Coffee)


" ..jedinými opylovači květů juvie jsou pralesní, takzvané "orchidejové včely" ze skupiny Euglossini....Návštěvy určitých epifitických orchidejí přitom mají zásadní význam pro rozmnožování těchto včel. Samečkové mají nohy uzpůsobené ke sběru a uchovávání speciálních aromatických látek produkovaných orchidejovými květy. Tyto feromony mají zvláštní úlohu při zásnubním chování včel, protože s jejich pomocí k sobě samci přitahují samičky. V degradovaných lesích nebo na plantážích, kde příšlušné orchideje nerostou, včelí samečkové atraktivní vůni lákající samičky získat nemohou. Včely se tu tedy nerozmnožují, a tudíž tady ani trvale nežijí. V důsledku toho rozkvetlé juvie nikdo neopyluje, a i když dlouhověké stromy v kulturách přežívají, neposkytují žádnou úrodu. Oblíbené para ořechy proto nemůžeme pěstovat na plantážích, ale musíme je sbírat stejně jako v minulosti v přirozeném lese pod planě rostoucími stromy." (Niky Coffee)


"Jen v oblasti severní části peruánské Amazonie, která leží v zóně velmi vlhkého deštného lesa, rozeznávají přírodovědci z Amazonské univerzity v Iquitos na 18 různých lesních typů.." (Niky Coffee)