Matka

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Další vydání nejoblíbenějšího románu Maxima Gorkého, v němž je zachyceno důležité údobí ruského společenského života: začátek dvacátého století, kdy se myšlenky vědeckého socialismu začaly masově šířit z uzavřených kroužků mezi dělnictvo. Hrdinkou románu je prostá dělnická žena, která pod vlivem svého syna, revolucionáře Pavla Vlasova, vyroste v neohroženou bojovnici za práva utlačovaných. - Příběh "Matky" končí tak, jak za tehdejších podmínek končit musil - rozbitím revoluční organisace a odsouzením jejích příslušníků. Ale kniha je prostoupena silnym optimismem a neochvějnou vírou ve vítězství proletariátu...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/267196/big_matka-Wl2-267196.jpg 3.144
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Svět sovětů
Originální název:

Mať, 1906


více info...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (2)

Na motivy knihy byly natočeny stejnojmenné filmy: jeden v roce 1926, režie Vsevolod Pudovkin; další v roce 1955, režie Mark Donskoj; následující v roce 1989, režie Gleb Panfilov. (D.-e.-e.-)


Román se stal (a patrně tak byl i míněn) učebnicí revoluce. Již 3. srpna 1907 proto podal petrohradský tiskový komitét na Gorkého trestní oznámení pro rozšiřování díla, které nabádá k těžkým zločinům, vzbuzuje v pracujících nenávist k majetným třídám obyvatelstva, podněcuje ke vzpouře, k buřičským činům a rouhání. (D.-e.-e.-)