Na dně

Nejslavnější drama ruského spisovatele z roku 1902 je vzrušující a zajímavou sondou do života lidí „na dně“ tehdejší ruské společnosti.

https://www.databazeknih.cz/images_books/55_/55395/na-dne-55395.jpg 4.123
Literatura světová, Divadelní hry
Vydáno:, Artur

На дне (1902)

Kniha Na dně

DendousSKS
30.06.2018

„Když je práce zábava, tak je život příjemná věc! Když je práce povinnost, tak je život otroctví."

Gigy
24.03.2018

Upřímně... Nečekala jsem, že mě dílo tak nadchne. Myslím, že v něm Gorkij dokonale vykreslil atmosféru té doby. Až z toho šel mráz po zádech.

Pawlisman
27.06.2017

Dílo mě příliš neoslnilo, podobně jako dříve shlédnutý snímek od A. Kurosawy. Až na několik nádechů filozofie v podobě poutníka mě hra ničím neoslovila.

ZajDa37
03.01.2016

Gorkij je často označován za "bouřliváka revoluce" a za vedoucí osobnost socialistického realismu, ale pravdou je, že ačkoliv některá jeho díla můžeme chápat jako socialistická (Matka), tak si Maxim Gorkij vždy snažil uchovat humanistické a lidské cítění. Je to vidět i na díle Na dně. Je nám zde předvedeno několik lidí z úplného dna společnosti, kteří už nemají skoro žádnou naději na život. Najednou mezi ně přijde neznámý poutník Luka, který u některých dokáže vzbudit aspoň o nápravu. Později odchází a snaha končí neúspěšně. Nataša se stává nezvěstnou, Vaska Popel končí ve vězení a Herec se oběsí. Ale Lukova památka tu pořád je.

"Copak lidi: Lidí je hodně: Ale člověk je jen jeden!"