Kdybych tě znovu volal, už se neotáčej...

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Příběh posledních měsíců života Jana Opletala, jenž se stal symbolem hrdého vzdoru nacistům! Jméno Jana Opletala spojuje v českých dějinách 28. říjen se 17. listopadem a zůstává symbolem hrdého vzdoru proti okupantům. Čtyřiadvacetiletý Opletal, který v roce 1939 podlehl zraněním po brutálním zásahu nacistů proti demonstrujícím studentům, je považován za první československou oběť druhé světové války. O půl století později se v listopadu 1989 stala připomínka Opletalovy památky jedním z impulzů ke svržení komunistického režimu v tehdejším Československu. Kdo ale vlastně byl, onen Jan Opletal, který pocházel z Moravy, studoval v Praze medicínu a přátelé i jeho dívka Marie mu říkali Jenda? Příběh posledních měsíců Opletalova života a líčení překotného dění po jeho smrti si zvolil jako téma svých knih badatel a spisovatel Zdeněk Vyhlídal. Podrobné faktografické zpracování událostí podzimu 1939 zúročil i tentokrát i v beletrizované podobě. „Kdybych tě znovu volal, už se neotáčej…“ volal umírající Jan Opletal na svoji sestru i maminku, v nemocnici v okamžiku, kdy věděl, že chvíle posledního rozloučení musí jednou skončit, tak jako končí život sám. Věříme, že Opletalův příběh osloví nejen zájemce o moderní českou historii, ale všechny čtenáře, kterým není lhostejný zmařený osud, ať již jednotlivce či celého národa. Zdeněk Vyhlídal (*1934), prozaik, novinář a badatel, se osudy Jana Opletala zabývá dlouhodobě. V roce 2007 vydal faktografickou publikaci Jan Opletal – osudný podzim 1939, v níž na základě dostupných dokumentů i osobních svědectví přibližuje rodinné zázemí a osobnost Jana Opletala v kontextu dramatických událostí roku 1939. Kniha Kdybych tě znovu volal, už se neotáčej... přináší beletrizovaný příběh, který za symbolem, jímž se Jan Opletal během doby stal, ukazuje také výjimečný lidský osud....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/274007/kdybych-te-znovu-volal-uz-se-neotac-JT7-274007.jpg 3.612
Žánr
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno, Plus
více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (1)

Na hřbetu knihy i přebalu je tisková chyba. Titul je uveden jako "Kdybych tě znovu volal, už se notáčej..." Nevídané a neomluvitelné!
Přitom titul prošel tolika kontrolami:
Jazyková redakce: Irena Tatíčková, korektury: Barbora Klimtová, odpovědná redaktorka: Martina Mašínová, technická redaktorka: Radka Konvičková. (hopla)

Autor a jeho další knihy

Zdeněk Vyhlídal
česká, 1934

všech 17 knih autora

Kniha Kdybych tě znovu volal, už se neotáčej... je v

Přečtených18x
Čtenářské výzvě7x
Doporučených1x
Knihotéce4x
Chystám se číst7x
Chci si koupit1x