Daleká cesta za domovem zajímavosti

Daleká cesta za domovem https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379040/bmid_daleka-cesta-za-domovem-US5-379040.jpg 5 377 92

Daleká cesta za domovem série

1. díl >

Světoznámý hrdinský epos má netradiční hrdiny: čtyřnohé, ušaté chlupáče, jejichž dobrodružství by jim mohly závidět i postavy z Tolkienových knih. Na území obývaném sandlefordskou králičí kolonií má vyrůst lidské sídliště. Pětík obdařený jasnovidnými schopnostmi blížící se katastrofu předpovídá a naléhá, aby se králíci vydali hledat nový domov. Někteří samci mu uvěří: A tak začíná jejich dlouhá pouť do zaslíbené země plná nebezpečí, překážek a bojů. Králíci musejí překročit dravé řeky, frekventované silnice, čelit dravcům i šelmám, intrikám i zradě. Když konečně dorazí na Kamenitý vrch, musejí si přivést ramlice, aby rod mohl pokračovat. Naději spatřují v nedaleké kolonii Efrafa, té ovšem vládne nelítostný generál Čistec… Richardu Adamsovi trvalo mnoho měsíců a musel si vyslechnout sedm zamítavých odpovědí, než našel nakladatele pro svůj dobrodružný román Daleká cesta za domovem. Ti, kteří Adamsův rukopis odmítli vydat, toho pak hořce litovali: Kniha poprvé vyšla v roce 1972 a od té doby patří do zlatého fondu světové literatury, prodalo se jí přes padesát milionů výtisků po celém světě a stala se předlohou animovaného filmu, seriálu i několika počítačových her.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Argo
Originální název:

Watership Down , 1972


více info...

Zajímavosti (4)

Ve velkém průzkumu nejlepších knih, který v roce 2003 pořádala ve Spojeném království společnost BBC a který byl nazván The Big Read, se tato kniha umístila na 42. místě žebříčku nejlepších knih všech dob. (michcim)


Kniha získala v roce 1973 Cenu Guardianu za beletrii pro děti. (michcim)


Kniha získala v roce 1972 ocenění zvané Carnegie Medal, které uděluje britský Institut knihovníků a informačních pracovníků (The Chartered Institute of Library and Information Professionals, CILIP). Carnegie Medal se uděluje od roku 1936 a oceňuje nejlepší dětskou knihu britského autora v daném roce. (michcim)


Poznatky o králících a jejich životě autor čerpal z odborné knihy welšského přírodovědce Ronalda Mathiase Lockleyho Soukromý život králíka (The Private Life of the Rabbit, 1941). (meluzena)