Boj o domov : některé z problémů průmyslové obce

kniha od:

nehodnoceno
Boj o domov : některé z problémů průmyslové obce obálka knihy

KoupitKoupit eknihu

V létě a začátkem podzimu 1939 shromáždilo se v Kanadě asi osmdesát Čechoslováků, bývalých zaměstnanců společnosti Baťa ve Zlíně, aby se zúčastnili výstavby nového průmyslového podniku a nové obce za vedení Tomáše Bati. Tak vznikla průmyslová obec Batawa. Válka jež vypukla na podzim 1939 proměnila celou skupinu nových osadníků v něco velmi podobného skupině emigrantů ztracených na kanadském venkově. Způsob, jakým tato skupina překonala své počáteční obtíže a později naopak nasadila všechny schopnosti a síly, aby se zúčastnila války, jejímuž smyslu rozuměla od prvního dne, je jednou z nejzajímavějších kapitol kanadské technické mobilizace za války....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/282031/big_boj-o-domov-nektere-z-problemu-prum-bBB-282031.jpg
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (1)

Batawa je osada tvořící součást města Quinte West v Kanadě, kterou založil nedlouho před druhou světovou válkou koncern Baťa.

V létě 1938 bylo rozhodnuto, že koncern nezaloží nevelký závod v Belgii, jak se původně plánovalo, ale v Kanadě, která se jevila jako vhodnější než průmyslově vyspělé Spojené státy. Na poradě vedení koncernu kolem Vánoc 1938 byla s ohledem na události po Mnichovu zvažována varianta ztráty Zlína, a proto bylo rozhodnuto, že se továrna v kanadské Batawě stane možnou alternativou Zlína jako ústředí koncernu.
Osada Batawa vznikla na řece Trent necelých deset kilometrů (šest mil) od města Trenton. Povolení k zahájení výroby v tamější továrně bylo vydáno počátkem července 1939. Za druhé světové války byl výrobní program závodu přizpůsoben potřebám kanadské armády. V roce 1989 zde bylo zaměstnáno 1,5 tisíce zaměstnanců ve výrobě obuvi a dalších 380 v inženýrské divizi. V roce 1999 byla obuvnická výroba ukončena. (kozo.roh)