Zapomnění

recenze

Zapomnění (2013) 3 z 5 / Verymach
Zapomnění

Kniha Zapomnění láká čtenáře svou anotací, krásnou pohádkovou obálkou a ukazuje napínavý příběh jedné odvážné dívky, která vyměnila hrátky s dětmi za trénink běhu v kopcích.

Kayla na hradu Karmalech hlídala děti, starala se o jejich výchovu a spolu s ostatními s obdivem sledovala turnaje skupiny bojovníků Orlů. Netušila, jak se jí brzy změní celý život. Jako každý rok se konal souboj s názvem kapp, kde se mají utkat v lukostřelbě Orli se sousedním panstvím Rosslare.

V čele Rosslare je obávaný protivník Aran, který se snaží nejen vyhrát v kappu, ale hlavně připravit osadníky o rozlehlé pastviny v okolí Karmalechu. Když Aran prohraje, nevzdává se a nečekaně předává králi starou listinu, která obsahuje smlouvu o pronajmutí pastvin na sto let a poté má být navrácené vládci Rosslare. Tato doba právě uběhla a pro všechny je to katastrofa. Kde vzal tuto listinu a jakto, že nikdo jiný než Aran o ní neví? Pro krále je to těžké rozhodnutí, ale nakonec se rozhodne vyřešit spor dalším soubojem.

„Ten kdo bude rychlejší na vodě i na suchu, získá pro rod, který hájí, pastviny i s ovcemi."

Jako kdyby to Aranovi nestačilo, znovu se vydává za králem s další žádostí.

Tentokrát ho přesvědčil, že se souboje musí zúčastnit alespoň jedna žena. Nikdo nerozumněl tomu, proč na to král přistoupil, ale každému bylo jasné, o co se tím Aran snaží. Každý měl možnost vidět letos na kappu jeho dceru, Morven. Ta mladá žena byla vychovávaná stejně jako muži v Rosslare, svou silou se i leckterému muži vyrovnala. Aran jistě věřil, že to mu poskytne velkou výhodu. Na Karmalechu nebyla žádná žena tak statná a silná, jako byla Morven. A to znamenalo, že i kdyby výkony mužů byly vyrovnané, díky Morven se bude nakonec z pastvin radovat Aran.

Volba ženy byla velice těžká, ale jako jediná se jim v běhu zdála dobrá Sheena. Ta ale obtížný výcvik nezvládá a vzdá se. Pro všechny je to těžká rána a jejich boj se zdá dopředu prohraný. Naštěstí se do toho vrhne Kayla, která sice neoplývá velkou kondičkou, ale odhodlanosti má za dva. V sázce je velice mnoho, a tak se pod přísným dohledem trenéra Liama snaží bojovníci s Kaylou co nejvíc využít zbývající čas k tréninku. Podaří se Aranovi nakonec zvítězit? Bude hrát poctivě, nebo na bojovníky plánuje další podraz?

Na konci roku 2013 vydalo nakladatelství Beletris sympatickou knižní novinku Zapomnění v edici Camelot. Nalezneme zde příběh plný soutěžení, napětí, a dočkáme se zde i trochy romantiky. Jedná se o tenkou knihu zařazenou do žánru fantasy, doporučovala bych ji spíše dětem, ale i pro dospělé může být krásné se zasnít do tak pohádkové přírody a trochu zvolnit tempo.

Paní Pojkarová připravuje pokračování, kde se dozvíme co nám po přečtení prvního dílu nebylo jasné. Nezbývá mi nic jiného, než si počkat a těšit se.