„Spatří-li ji oči lidské, zemře dítě, to je jisté.”

recenze

Žena v černém - Anděl smrti (2014) / Verymach
„Spatří-li ji oči lidské, zemře dítě, to je jisté.”
Musím uznat, že Martyn Waites má velkou odvahu, napsat volné pokračování na oblíbený besteller Žena v černém od Susan Hillové. Je jasné, že čtenáři budou srovnávat, čí dílo je lepší. Naštěstí žena v černém je dost zajímavý námět na příběh a zaslouží si další díl.

Hned ze začátku mě chytl za srdce příběh malého Edwarda. Jednu chvíli vidí maminku, jak ho volá k sobě, ať se jde rychle schovat do krytu před bombami a v další chvíli vidí jen kousek jejího kabátu pod sutinami. Trauma z tohoto zážitku způsobí, že přestane mluvit a okolí kolem sebe moc nevnímá. Malý kluk ve válce - má šanci přežít?

Naštěstí je tu učitelka Eva Parkinsová, která spolu s ředitelkou Jean Hogovou bere děti do vzdálené vesnice, kde mají větší šanci přežít. Na nádraží je čeká doktor Jim Rhodes, který jim připravil velký dům k pobytu, kde se budou učit a doufat, že se brzy budou moci vrátit zpátky do Londýna k rodičům. Ve vesnici je čeká nepříjemné překvapení, nikdo zde nežije, kromě jednoho slepého staříka. Zdá se, že je pomatený a neví, co mluví. Snaží se je varovat před nebezpečím, které jim hrozí. Ale nikdo ho neposlouchá, jen jim vrtá v hlavě, kam zmizeli všichni obyvatelé?!

Celý dům působí velice strašidelně...Brzy se přesvědčí, že zde zažijí větší strach, než při bombardování v Londýně.

Nažene jim ho záhadná Žena v černém....


Žádné z dětí si nevšimlo, že se z šera za bledým mihotavým světlem svíček vyloupl stín a blíží se k nim. Postava s mrtvolně bledým obličejem, oblečená celá v černém, zůstala stát za nimi. Zatímco děti sledovaly letadlo, ona pozorovala je a v černých očích jí hrálo nezastíranou škodolibostí a zlobou. Prohlížela si jednoho po druhém. Vybírala si...


„Spatří-li ji oči lidské, zemře dítě, to je jisté.”

Nejoblíbenější postava

Mladá učitelka Eva je odvážnější, než se zdá ze začátku knihy. Napřed máte pocit, že se psychicky zhroutí a nebude se moci postarat o malé děti. Ale její pravá povaha se ukáže při první příležitosti a je ochotna zuřivě bránit nejen sama sebe, ale všechny kolem sebe.

Zajímavost

Chystá se filmové zpracování! Máme se na co těšit.

Hodnocení

Obálka se v tomto případě hodně povedla a líbí se mi dokonce víc, než originální. Dokonale vystihuje atmosféru příběhu a hodně na mě zapůsobila. Když jsem četla Anděl smrti, vzpomněla jsem si, že jsem ještě neviděla zfilmovanou Ženu v černém od Susan Hill. Film jsem si pustila za bílého dne a některé pasáže, no bála jsem se. Když srovnám film s knihou, tentokrát se mi líbilo oboje. Filmu dodal šmrnc Daniel Radcliffe a nemělo to chybu.

Vraťme se ale k Anděli smrti, kde byla jedna strašidelná pasáž, kterou jsem si dokázala úplně představit. Zavřela jsem oči a bála jsem se je otevřít, proč? O tom si musíte přečíst, aby jste pochopili mé obavy. Není to přímo horor z kterého byste nemohli spát, přece jen tomu něco chybělo. Ale přesto se jedná o dost zajímavou knihu, přečetla jsem ji za jeden večer.

Komentáře (0)

kniha Žena v černém - Anděl smrti recenze