Zaklínač je zpátky ve vrcholné formě.

recenze

Bouřková sezóna (2014) 5 z 5 / SuperFrankie
Bouřková sezóna

Nekorunovaný král polské fantasy Andrzej Sapkowski se po více než čtrnácti letech vrací ke své veleúspěšné sérii Zaklínač, kterou doplňuje čerstvým dílem Bouřková sezóna. Geralt z Rivie, všemožné nestvůry, břitký humor, nečekané dějově zvraty, svůdné čarodějky, palácové intriky, to všechno je zpět a fanoušci se mohou těšit na samostatný fantasy román, který je prequelem k následné pětidílné sáze.

Hlavním hrdinou je věhlasný zaklínač Geralt z Rivie, přezdívaný bílý vlk, mutant, jehož úkolem je, většinou za poplatek, chránit lidi před různými monstry a zabíjet je. K tomu používá své dva meče. První, stříbrný, slouží k zabíjení monster a ten druhý, ocelový, posílá na onen svět lidi. Kromě mečů používá také magická znamení a speciální zaklínačské lektvary.

Právě zaklínačské meče jsou ústředním motivem celé knihy. Geralt, který zrovna projíždí městem Kerac, metropolí stejnojmenného království je o meče okraden a na své trestné výpravě k nalezení zloděje zažívá všemožná úskalí. Vše se odehrává v Sapkowského poupraveném světě vrcholného středověku, který je protkám magií, příšerami, zradou a v neposlední řadě sexem.

Samotný příběh knihy, ač vypadá ze začátku banálně, se začne rozvíjet do obřích rozměrů a než se čtenář naděje, Geralt musí čelit pokusu o převrat v království, intrikám mágů, démonům pustošícím krajinu a dalším nebezpečím, jež stojí mezi ním a opětovném získání svých mečů zpět.
Sečteno podtrženo se nový zaklínač povedl a navázal na úspěch předchozích knih i počítačových her. Zvlášť bych pochválil grafickou stránku díla, protože nás s každou novou kapitolou vítá obrázek vlčí hlavy a přiléhavý citát. Je povinností každého fanouška fantasy si nejnovější román o Geraltovi přečíst, protože to stojí za to!

Ukázka:
‚‘Bravo, Marigolde, jako obvykle přesná trefa. Politika, to je za téhle situace něco pro mě. Zpočátku se mi do toho moc nechtělo, říkal jsem si, že čistější bude organizování prostituce a investování do veřejných domů. S politiky jsem už sjednával kšefty a dost jsem jich poznal. Přesvědčil jsem se, že s kurvami je lepší pořízení, poněvadž kurvy mají alespoň nějaké zásady a nějakou čest, Na druhou stranu se z hampejzu nedá tak dobře vládnout jako z radnice. A vládnout by se mi docela chtělo, když ne světu, tak aspoň okresu. Staré přísloví říká: když je nemůžeš porazit, tak se k nim přidej…‘‘