Žádné akční scény, ale důmyslně propracovaný děj. Bravurně napsané!

recenze

Zabiják (2014) / Boboking
Žádné akční scény, ale důmyslně propracovaný děj. Bravurně napsané!
Zabiják je už devětadvacátý příběh ze série Alex Delaware, který se značným čtenářským úspěchem Jonathan Kellerman vydává od roku 1985. Už tento fakt jasně naznačuje, že Kellerman zaslouženě patří ke špičkovým autorům v oblasti psychologických thrillerů. A právě nový román „Zabiják“ (orig. Killer, 2014) je toho dokonalým příkladem.

Doktor Alex Delaware je soukromý dětský psycholog už roky pracující pro soudy jako znalec v tomto oboru. Tímto způsobem se dostane k soudnímu sporu o opatrovnictví nad malou holčičkou, který ale neřeší rozvádějící se manželé, nýbrž dvě sestry Sykesovi. Ovšem sestry je zde spíše právní termín, poněvadž těžko hledat tak odlišné osobnosti, jako jsou Constance „Connie“ a Cherii. Connie je doktorka s velmi prosperující laboratoří, jezdí v luxusním voze, bydlím v nádherné vile v L.A., ale jinak je chladná a bezcitná mrcha, která se po čtyřicítce rozhodla „vlastnit“ dítě, a to nejlépe dcerku své bohémské sestry Cherie. Ta už v životě udělala několik pěkných kopanců a sama nikdy ani neprozradila, kdo je vlastně otcem její dcerky. V očích Connie je sestra póvl, který nemá právo vychovávat dítě. Ovšem i díky posudku Alexe soud rozhodne v prospěch matky Cherie, což ovšem neznamená, že Connie se rozhodne hodit flintu do žita. Začne bojovat mnohem osobitějším stylem. Jenže celé se to zamotá, když na se v začnou objevovat vykuchané či zastřelené těla aktérů. Kdo zabíjí, je losangelské policie jasné okamžitě. Doslova kouzelnické zmizení Cherie i její dcerky je tím nejlepším důkazem. Alexovi to ale jasné není ani trochu.

Na celý příběh nahlížíme očima Alexa, zkušeného psychologa, do jehož charakteru a stylu Kellerman určitě vložil mnoho z vlastních zkušeností coby dřívější praktikující psycholog. Tím je daný i styl knihy, žádné přímočaré a jednosměrné vedení děje, akční scény z drsné americké thrillerové školy. Alex proniká do celé zápletky svým osobitým stylem člověka, který ví, že lidská mysl je zcela neodhadnutelná oblast, a tak ty „očividné a zcela jasné“ důkaz něčích činů či pohnutek jsou možná jen falešné stopy. Kellerman dokáže výborně vystihnout lidské charaktery, a tak postav v knize najdete více než dost, mnohdy zcela okrajových, ale přesto skvěle „okořeňují“ hlavní děj. Jasně je taky vidět jeho cit pro detailní popis okolí i osob. To vše skvěle pomáhá se čtenáři ztotožnit se myšlením všech postav, ale především Alexa Delawara. Přitom nelze pominout i skvěle sekundující postavu detektiva Mila Sturgise, která dodává do děje ten odlehčující, ironický prvek.

„Zabiják“ je bravurně napsaný thriller, který svého čtenáře neustále udržuje v napětí,a to bez zbytečné fyzické brutality, ale o to zákeřnější, jež se schová v myslích lidí.

V překladu Zuzany Pernicové vydalo ostravské nakl. Domino v roce 2014.

Komentáře (0)

kniha Zabiják recenze