Vyprávění irského ochlasty

recenze

Dramatik / Kněz / Kříž (2013) 5 z 5 / katy238
Dramatik / Kněz / Kříž

Irsko je překrásná šťastná země, kde pobíhají leprikóni, veselí zrzci pijí zelené pivo a častěji než hovno naleznete na botě čtyřlístek. NASA tvrdí, že štěstí je v Irsku vidět i z vesmíru.

Ani hovno.

Jack Taylor, bývalý gardista (irská obdoba policie), je všechno, jenom ne veselý irský chlapík. Popravdě je to prochlastaná troska. Přišel prakticky o všechno a ještě musí žít s vědomím, že za většinu těchto ztrát si může sám. Protlouká se skrze vlastní bolesti i špinavý putyky a netuší, jestli ještě začne další den. A jestli má vůbec zájem se toho mejdanu účastnit.

Aby těch sraček nebylo málo, ještě jako rádoby vyléčený alkoholik ho každý den mučí neuvěřitelná touha po chlastu. Litrech chlastu. Sudech chlastu.

Z pomalé agónie duševního i tělesného úpadku ho občas vyruší něčí prosba. Prosba, aby něco zkusil vyřešit. Na něco se podívat. Bohužel pro všechny zúčastněné to i udělá.

Octnul jsem se vedle bejvalýho kněze a blesklo mi hlavou: A do prdele.
Zrovna jsem chtěl zvednout kotvy, když se pohnul a povídá:
"Můžete mě kopnout do pravé nohy?"
Myslel jsem, že jsem se přeslech.
"Mám vás kopnout do pravý nohy?" opakoval jsem.
"Ano, prosím, přeseděl jsem si ji a vůbec ji necítím."
Mluvil přiškrceným hlasem, což moh bejt následek chirurgickýho zákroku, kouření nebo obojího. Lehce jsem ho do kopnul a on zavrtěl hlavou. Uvědomoval jsem si, do jakýho šílenství můj život sklouznul. Sedím v hospodě, kopu kněze, a co hůř, kopu ho, protože mě o to požádal.

V knize Dramatik jsou to podivné nehody mladých děvčat. Jsou nalezeny pod schody. Mrtvé. Chladné. Pod sebou divnou knížku zapomenutého autora divadelních her.

V knize Kněz je to nechutná vražda kněze. Najdou ho s useknutou hlavou. Obrovský skandál kněžských prznitelů hrozí svým opětovným prasknutím.

A poslední ze svazku je Kříž. Mladého muže naleznou ukřižovaného. Nedlouho po pohřbu je jeho sestra upálena zaživa. Vše nebezpečně ukazuje na nenávist konkrétních lidí na konkrétní rodinu. Může si tím být ale Jack jistý?

Po prvotním začtení mě čekal menší šok. Většina detektivek i thrillerů, jakkoliv pojednávají o šokujících tématech, je uhlazených a pěkných. Mluva v nich kultivovaná. Prostředí učesané a hlavní hrdinové jsou víceméně normální.

K Jacku Taylorovi by jste si ani nepřisedli ve vlaku. Pokud by to šlo, raději by jste vylezli na střechu vagonu a v minus dvaceti jeli z Ostravy do Prahy, než být mu poblíž.

Ústředním vypravěčem je Jack sám. Až na několik pasáží se odehrává většina děje v jeho hlavě. Jeho myšlenky, záchvaty závislosti i bezcílné putování by jednoho poctivého pracujícího přivedlo k šílenství. V reálném životě by to byl špína chlap, nechutný flákač, který si podělal život a měl by skončit na ulici. To vše si Jack bolestně uvědomuje, ale i přes to je sám sebou. Jeho okolí a přátelé se pohybují v podobné úrovni nebo ještě nižší. Pokud jsou ještě naživu.

Abychom se dostali dál, vyndal jsem krabičku Black Magic a přáníčko. Margaret se usmála a Ridge to fakticky překvapilo. Vzala si přání a prohlásila:
"Vsadím se, že jste to kupoval na poslední chvíli."
Otevřela ho. Na přední straně stálo:
"Všechno nejlepší k narozeninám, tatínku."

Irsko už není co bývalo a většina Irů tím bolestně trpí. Touha po sociální identifikaci, bolest z ničení tradic, pomalé mizení rodného jazyka i obrovský alkoholismus decimuje irské kolektivní vědomí a většina starousedlíků na to reaguje čistou nenávistí. Proti novotám. Proti novým sousedům. Proti sami sobě,

Jediné východisko je chlast. A pro Jacka i sem tam si vyřešit nějaký ten případ, ale v příběhu nejsou tím nejdůležitějším. Ano, většina Jackových slov se kolem nich točí, ale vedlejší ztráty při jejich řešení jsou gigantické a žádný z pachatelů se nedostane k oficiálnímu soudu. Vše vyřeší ulice.

Lidé mizí každý den. A pokud takto zmizí i ti, co si to zaslouží, tím líp.

Kniha není pro každého. Hovorová a vulgární mluva, dlouhé Jackovy myšlenkové pochody a neustálá touha se pořádně opít nevydrží každého bavit, zvláště na téměř 600 stranách. Ale pokud tomu přijdete na chuť, pokud vás Jackovo přímé jednání, nebraní si servítek, upřímná nenávist k církvi a řešení problémů s hurlingovou pálkou v ruce (všichni hráči hurlingu mají krátkou jasanovou pálku, jejich úkolem je dopravit malý míček buď přímo do brány hlídané brankářem, nebo mezi tyče nad bránou), sáhněte po jednom z Jackových vyprávění.

S Jackem máte jen málo jistot. Třeba, že všechno bude stát za hovno. A že pokud se vám to nebude líbit, můžete jít do prdele.

Za věnování knihy děkuji skvělému člověku, který dokázal s knihou darovat i naději.

Dramatik / Kněz / Kříž Dramatik / Kněz / Kříž Ken Bruen

V hlavní roli Jack Taylor. Taylor nejprve musí vypátrat vypočítavého vraha „Dramatika“, který si chce hrát. Poté ho případ mrtvého otce Joyce vláká do vražedné pavučiny temných spiknutí. A nakonec ho vyšetřování ukřižovaných obět... více