Všeho moc škodí - Trhni si! Andrea Kabeláčová

recenze

Trhni si! (2014) / LilyBlack
Všeho moc škodí - Trhni si! Andrea Kabeláčová
Mia Woodová má problematickou matku a tak od ní utekla a žije v domě spolu s pěti dalšími kluky, které stíhá sociálka a kteří nemají kde jinde spát. Užívají si dlouhé dny samy v domě, kde se rozhodně nenudí a občas vyrazí za zdi domu. Humorná kniha o žití jedné dívky v jednom domě se spoustu pubertálních kluků.

Nechybí zde sarkasmus, trapné chvilky, nadávky všech kategorii a také (samozřejmě) láska. Svižný styl psaní, který rychle utíká (pokud vás kniha baví), ale občas jsem postřehla nějaká nesedící slova.

Miina nenávist k nově příchozímu klukovi - Bradovi, mi přišla neopodstatněná. Vůbec jsem nechápala, co Mia proti němu měla a neskutečně mě to štvalo.
Já se většinou s hlavními postavami dokážu ztotožnit a zatím jsem nenarazila na žádnou "blbou hlavní hrdinku". Teda, až do teď.
Mia mi přišla neskutečně blbá až jsem měla pocit, že se začnu mlátit hlavou od zdi. Všechno moc zveličovala a naprosto jsem nepochopila, jak se z drsné dívky, která setřela každého, kdo se jí postavil do cesty, mohla stát holka, která v přítomnosti nijak zajímavého kluka najednou omdlívala.

Co mě ale vadilo ze všeho nejvíce, byl fakt, že když v nějaké nové scéně k Mie přišel nějaký z kluků, spisovatelka to psala tak, že nezmínila jeho jméno a já jsem ze začátku vůbec netušila, o kterého z kluků se jedná. Scéna ubíhala a já vůbec neměla ponětí, koho si mám pod společníkem Mii představit, zda Codyho, Lennyho, Brada nebo někoho dalšího. Nakonec jsem byla ráda, že jsem se to dříve nebo později dozvěděla. (A že to bylo většinou až později.)
Toto se mi zatím v knihách stalo poprvé a neskutečně mě to štvalo.

Ke konci knihy jsem měla pocit, že se začnu mlátit hlavou do zdi (opět). Zápletka na konci knihy mi přišla chabá a vycucaná z prstu. Některé věci jsem nechápala a ani jsem se je nesnažila kdovíjak pochopit. Jediné, co jsem na posledních stranách knihy chtěla, byl konec.

Je asi zřejmé, že knihu nebudu hodnotit kladně, ale někteří by klidně mohli knihu ocenit. Styl psaní vůbec není špatný, ale je zde vidět odlišnost se zahraničními knihami. Jiná volba slov apod.
Kdyby autorka knihu třeba napsala o polovinu kratší, možná by to dopadlo lépe, jelikož v druhé polovině jsem začínala mít pocit, že se nic neděje a to podněcovalo moji netrpělivost s knihou.

Komentáře (0)

kniha Trhni si! recenze