Víc takových knih:)

recenze

Ropucha a jaguár (2021) 5 z 5 / michal6111
Ropucha a jaguár

Zkušený autor knihy se velmi dobře zhostil extrémně náročného úkolu, vylíčit nepopsatelné zážitky a zkušenosti z dalekých cest za hranice našeho vědomí, prostřednictvím zážitků několika osob. Zároveň klade velký důraz na bezpečnost, důležitost role správného setu a settingu a dokonce udává i doporučené dávkování pro případ, že by se někdo rozhodl pro vlastní experimenty. "Bohužel" poslední dobou se toto téma stává velmi populárním a z obřadní medicíny typu Ayahuasca, DMT a dalších se stává "fast food", který budí zájem mnohých psychoturistů, kteří se po hlavě vrhají do nebezpečných aplikací, často bez předchozích zkušeností ať už s rozšířenými stavy vědomí, nebo alespoň praktikování nějaké formy meditace či mindfullnes a jejich neklidná mysl se potom stává jejich úhlavním nepřítelem, což v lepším případě může skončit velmi náročnou integrací zážitku. Je však zcela zásadní vzít v potaz také zdravotní predispozice, neboť látky rozšiřující vědomí mohou být spouštěčem psychických problémů, stejně jako například marihuana, která je často omylně považována za bezpečnou a osobně jsem byl svědkem několika velmi nepříjemných zážitků, zejména v kombinaci s alkoholem a nezkušeností. Co se mi osobně na knize velmi líbí je obřadní a duchovní přístup k této medicíne, Jaguáří metoda, kterou vyvinuli spolu s kolegy psychonauty, která se zaměřuje na ochranu duše opouštějící tělo před negativními energiemi a vlivy a věřím, že takto kvalitní kolektiv, může vytvořit ještě lepší a bezpečnější prostředí pro tak sofistikovaný zážitek. Snad bude v budoucnosti umožněno více studovat terapeutické možnosti této a jiných substancí a celkové změny vnímání této problematiky a definitivního vyjmutí z kategorie drog a možná vzniku nové kategorie snad i pro jedince, kteří jen touží nahlédnout do nitra své duše a vědomí univerza, samozřejmě maximálně bezpečným způsobem, legálně a vědomě, což by samo o sobě mělo přinést mnohem více bezpečí a prostoru pro kvalitní integraci.