Ve stínu obra

recenze

Marie Baťová – první dáma Zlína (2010) 5 z 5 / katy238
Marie Baťová – první dáma Zlína

Když mi Ježíšek před rokem nadělil životopis Tomáše Bati a v loňském roce vyšel opětovně i životopis jeho ženy, nebylo nad čím váhat. V prosinci byl můj a oba manželé se ve svých knižních podobách sešli u mě na polici.

Marie Baťová se vdala za zlínského továrníka a nemohla tušit, jakému osudu se tím propůjčila. Tomáš Baťa byl muž činu a mála emocí a svou lásku dával najevo těžko čitelnými způsoby. Miloval svůj podnik a i svou rodinu, ale pokud šlo o rozvržení svého času, fabrika zvítězila.

I s tím se musela mladá žena smířit, ale vzhledem k událostem budoucím to bylo ještě jednoduché.

Rozhodla se žít vedle muže, který svým myšlením překračoval nejen hranice svého města, ale i dobu a dodnes jsou jeho myšlenky prezentovány jako jediná správná cesta. Léta praxe a zkušeností mu stále dávají za pravdu, přesto dodnes většina podniků tvrdohlavě trvá na svém výkladu pravdy. I proto je fluktuace častým pojmem v zaměstnanosti a byl to právě průkopník Baťa, který dokázal tyto problémy jasně pojmenovat i vyřešit.

Kniha samozřejmě připomíná jeho velké činy, velké myšlenky i výroky, dává ale dostatečný prostor té, bez které bych svých cílů zdaleka nedosáhl.

Marie se musela naučit žít sama a pro druhé, reprezentovala jméno Baťa hlavně v sociální oblasti a při setkání lidmi i rodinami. Věnovala podstatnou část svého života charitě a pomoci potřebným, ačkoliv jí samotné dokázal pomoci málokdo.

Svůj úděl snášela elegantně a i když se na dlouhá léta stala rukojmím své doby, hlavu nikdy nesklonila.

Kniha je velmi zdařilým životopisným počinem. Je čtivá, snadná na pochopení a obrazová příloha pomáhá vykreslovat život velikána a hlavně jeho ženy.

A i když Marie Baťová historicky nepřesáhla svého muže, je i tím výjimečná, že v jeho stínu vykvetla a vykonala mnoho dobra. Ne kvůli historii, ale kvůli lidem samotným.

Marie Baťová – první dáma Zlína Marie Baťová – první dáma Zlína Pavel Hajný

Baťa byl nesporně nejvýznamnějším československým podnikatelem, jemuž se povedlo oslovit svým zbožím – ale i svými lidmi – úspěšně celý svět. Víme ale něco o jeho ženě? Marii Baťové? Matce Tomáše Bati juniora, jenž nás nedávno opu... více