Trio Publishing 2015

recenze

Tajné dejiny bielej kaligrafie (2016) / katarina1138
Tajné dejiny bielej kaligrafie

Hevierova kniha s názvom Tajné dejiny bielej kaligrafie prináša čitateľovi zaujímavý viacvrstvový a viacvýznamový príbeh, v ktorom sa rozprávanie a samot ná podstata ľudskej tvorivosti a umenia stávajú zdrojom napätia i kľúčom k vyriešeniu záhady tajomnej bielej kaligrafie.
Mysteriózny text s prvkami detektívky sa dostáva k čitateľovi vďaka rozprávačovi, ktorý sa však nakoniec sám stáva jeho súčasťou a skutočný pôvodca tak zostáva ukrytý medzi slovami. Protagonista, ktorého meno nie je dôležité a necháva sa oslovovať ako Osoba či Person, núti čitateľa už od samotného začiatku pochybovať o existencii striktných hraníc medzi literatúrou a skutočným svetom, medzi postavou z príbehu a autorom knihy. Vzbudzuje v nás zvedavosť, ktorá nás nabáda neustále pokračovať v čítaní a spoluvytvárať tak príbeh, z ktorého v samotnom závere pramenia iné príbehy. Autorova i rozprávačova hra s čitateľom sa začínajú už v úvode ilustrovaného románu, ktorý nás prenáša do sveta, kde sa energia ľudskej kreativity a myšlienky mení na silu schopnú ovládať všetko dianie okolo nás. Vďaka náhode sa Person, muž stredného veku, človek pracujúci s literatúrou, stretáva v nemocničnej čakárni s neznámym, tajomne pôsobiacim chlapom (Herbi Mann) a jeho dcérou, ktorej dá meno Hermína. Záhadná dvojica mu postupne odhaľuje existenciu bielej kaligrafie i jej tajomného spoločenstva, ktorých podstatou je objaviť v človeku schopnosť vnímať posolstvá ukryté v knihách, maľbách a umeleckých dielach vytvorených v priebehu ľudských dejín. Person sa po tomto stretnutí začína pozerať na svet inými očami, pomaly a intuitívne skúma podstatu ľudskej tvorivosti, silu myšlienok a umenia a zároveň sa pred ním objavujú nové, často nebezpečné životné situácie. Miznúci ľudia, meniace sa budovy a prenasledovania sa zrazu stávajú súčasťou jeho sveta. Hesse, Mann, Weiss či tajomná Hermína, ktorí ho na tejto výprave za poznaním sprevádzajú, sú dôležitým kompozičným prvkom celého textu, vďaka nim a mnohým ďalším intertextuálnym odkazom sa čitateľovi otvárajú nové interpretačné možnosti uchopenia románu. Konkrétne i miznúce časopriestorové súradni­ ce, snaha o ovládnutie sveta a deštruktívna sila Škrtača, ktorý má schopnosť natrvalo vymazať osoby z príbehu, nútia čitateľa ne/premýšľať o tom, že sa ocitá na miestach, ktoré nemôžu existovať, pretože v literatúre nič nie je nemožné. A tak sa Kurt Cobain, Tibor Kucan, Čeněk Černý, Mira Kilarová, Janko Silan, Ľudmila Podjavorin­ ská, padlí anjeli či mnoho ďalších postáv a bytostí ocitnú zdanlivo náhodne v spoločnom príbehu. Náhoda v texte je však premysleným plánom, ako zaujať čitateľovu pozornosť, organizovaná koncepcia, ktorej hlavnou úlohou je navodiť v čitateľovi pocit, že smeruje k jednoznačnému ukončeniu príbehu, no namiesto toho sa pred ním na konci vynára množstvo nezodpovedanýchotázok.
Podstatou i cieľom Hevierovho románu je hra s neviditeľným atramentom, ktorý prepája myšlienky so slovami a zhmotňuje nám len tušené. „Kniha bielej kaligrafie nie je dopísaná, iba neustále písaná a dopisovaná našimi očami.“ Autor je spolu s čitateľom spolutvorcom príbehu i jeho súčasťou. Sme však len svedkami tvorenia príbehu alebo sa aktívne pokúšame spolu s Personom ako detek­ tívi vyriešiť podstatu existencie bielej kaligrafie a pochopiť jej význam v umení? Niečo je po pre­ čítaní príbehu na očiach všetkým a niečo zostáva neviditeľné, čo však neznamená, že to neexistuje.

Tajné dejiny bielej kaligrafie Tajné dejiny bielej kaligrafie Daniel Hevier

Nezvyčajná kniha, ktorú napísali obrázky. Mysteriózny príbeh muža, ktorého okolnosti vtiahnu do cudzích životov, aby o tom priniesol svedectvo cez autora tejto prózy. Je ním skutočne D. H. ? Alebo ghostwriter Person? Či pacient ps... více