Tieto Dvere rozprávajú príbehy...

recenze

Dvere (2019) / Lucia007
Dvere

Niekedy stačí zaklopať a vojsť, aby sa vo vašom živote udiali nečakané a nádherné veci.
Stačí nabrať odvahu, pretože za každými dverami môže čakať čosi nové. Neváhajte...

Toto sú príbehy zo života obyčajných ľudí, ktorých stretla na svojich cestách.
Odohrávajú sa na rôznych miestach sveta a zachytávajú odlišné zvyky a spôsoby myslenia v jednotlivých krajinách, ktoré mala možnosť spoznať a objavovať očami cudzinky.
Ona našla odvahu a zaklopala na cudzie dvere...

Lenka Řezníčková je slovenská cestovateľka, ktorá si život bez cestovania nedokáže predstaviť. Práve vďaka tomu vznikla knižná novinka Dvere.
Je o obyčajných ľuďoch, ktorí však otvorením dvier môžu prežiť neobyčajné zážitky.
Sú to príbehy o pomyselnom prechode cez dvere za lepšou a krajšou budúcnosťou...ale aj v ústrety dobrodružstvu a veľkým zmenám.

„Každý deň otvárame a zatvárame množstvo dverí bez toho, aby sme tejto činnosti venovali pozornosť,“ vysvetľuje Lenka. „Keď si však z nejakého dôvodu uvedomíme, že sú míľnikom prechodu a dávajú nám možnosť vstúpiť alebo vyjsť, zmenia sa na dôležité dvere nášho života. Vtedy začnú rozprávať svoje príbehy.“
Pre niekoho sa stanú symbolom pozitívnej zmeny – bezpečia, slobody či lásky, pre iného možno väzením, z ktorého nedokáže ujsť. V malých aj veľkých okamihoch ľudského života zohrajú svoju významnú úlohu a zároveň naďalej plnia funkciu obyčajných dverí, ktoré sú závislé od ľudského dotyku.
Ak sa pred nimi zastavíme, môžeme sa pokochať ich krásou. A možno v nás prebudia fantáziu a zvedavosť.
Čo sa skrýva za dverami?

Usmejte sa a
všetky dvere sa pred vami otvoria.

Kniha Dvere vás vezme na úžasné miesta ako tajný ostrov Kanehunamoku, malé mestečko pod slovinskou horou Triglav, do indického mesta Bangalúr, ale aj do mesta Muskat pri ománskom zálive, či ku kokosovým palmám vo Vinales.
Prečítate si o Robinsonoch 21.storočia, o úsmeve ženy s vôňou canolli, alebo o alchýmii rodiny Zhenovcov.

Dvere tvoria krátke pár stranové príbehy, ktoré vás vtiahnu svojou exotikou, nepoznaným a občas nevideným. Možno vás inšpirujú, prinútia zamyslieť sa alebo vás len potešia svojim citlivým rozprávaním.

Nech sa vydáš na akúkoľvek cestu, vždy s tebou pôjdu aj tvoje pochybnosti. Pamätaj si, že sú ako kusy dreva, ktoré nosíš na svojom chrbte. Je len na tebe, či si ich budeš hádzať pod nohy, aby si sa presviedčal, že cesta, na ktorú si sa vybral, je plná prekážok, alebo si ich nebudeš všímať. Nikdy nedopusť, aby ti pochybnosti zabránili splniť si sen.

Lenka Řezníčková je slovenská autorka, cestovateľka a fotografka. Objavuje nevšedné príbehy všedných ľudí z rôznych kútov sveta očami cudzinky, ktorá našla odvahu zaklopať na neznáme dvere. „Som pútnik, ktorého kroky je momentálne ťažké zastaviť. Rada sa strácam v čase. Nie je pre mňa podstatné kde sa nachádzam, ale ako sa na danom mieste cítim. Cestovanie mi dáva pocit slobody a nekonečných možností. Objavujem a spoznávam krajiny očami ľudí, ktorí v nich žijú. Ako fotografka som presne ten typ fanatičky bez hraníc, ktorá je schopná pre dobrý záber vycestovať až nakoniec sveta,“ vysvetľuje s úsmevom sympatická Lenka.