Tereza Richter: Freya III. - Mé jméno je Smrt

recenze

Mé jméno je Smrt (2021) 5 z 5 / gergelak
Mé jméno je Smrt

Co říci o knize Freya III. – Mé jméno je smrt?

Předně: jedná se o zdařilé ukončení další fantasy série, tedy trilogie, v tomto případě. Nejen, že má příběh hlavu a patu, střed, zápletku a další kvalitní aspekty literárního počinu, tahle kniha jede! A tím mám na mysli, že nenudí – nenajdete v ní jedinou nudnou pasáž. Nenajdete v ní jediné zbytečné odklonění od zamýšleného děje… a to je na dnešní poměry, co říci. Terezka Richterová má talent, nyní již i zkušenosti, jak nalákat čtenáře ke svým knihám. Avšak! Má i cit pro gradování děje, tudíž se vám může stát, že knihu přelouskáte na jeden zátah. Což je dnes také vzácné. Já jakožto autor ještě obdivuji svižnost a profesionální zpracování knihy (všech třech knih, abych byl přesný). Knihu Freya III. – Mé jméno je Smrt bych následně doporučil všem, kteří mají rádi kvalitní čtivo. Jasně, trilogie Freya je zaměřena především na dívčí část čtenářstva, ačkoliv na své si přijdou i kluci, to mi můžete věřit. Kam se na Freyu hrabe nějaká sága Stmívání (?), zde se nám dostane přesně toho, co ve zmiňovaném megahitu chybí – a to zdravé podávání informací. Ano, autorka zbytečně nerozpisuje, co a jak vypadá, proč to v dané scéně je… ale především! Nedočkáme se zde několikastránkových rozborů pocitů hlavních hrdinů. Jsou tam, ale v rozumné míře. Oproti výše zmiňované sáze, je Freya racionální a mnohdy až ďábelsky konkurenceschopná. Jasně, je tu láska mezi (pouze z počátku první knihy) obyčejnou dívkou a fešným a tajuplným bossem, ale jak děj plyne, obyčejná dívka zjistí, že není zas až tak obyčejná a fešný boss je něčím daleko hrozivějším, něčím, o čemž se dívce nezdálo ani v nejdivočejších snech. A pozor! Ani v jedné knize trilogie Freya nenajdete upíry a vlkodlaky, což se příjemná změna ve čtivu pro dospívající čtenáře. Ano, především pro dospívající čtenáře je kniha určena, ale jak jsem již psal výše, nepohrdnou tímto příběhem ani starší generace (viz. má babička, která každý díl doslova hltala. Promiň, babi :D ).

A co říci závěrem?

Knihy Freya – ve Stínu moci, Freya – Pandořina skříňka a konečně i Freya – Mé jméno je Smrt, bych doporučil každému, kdo si chce u čtení odpočinout od běžného shonu každodenního života. Pobavíte se. Ze všech možných a myslitelných stránek, jaké byste od literatury pro mládež, očekávali. Tedy: kupujte Freyu III. – Mé jméno je Smrt, přečtěte si ideálně i předchozí dva díly, abyste si vychutnali tento nevšední zážitek plnými doušky. A ještě něco: doufám a pevně věřím, že se brzy dočkáme dalšího skvělého příběhu z autorčina pera. Třebaže z jiného universa a s jinými protagonisty. Díky za vše, Terezko.

JRRW