Tajemství katakomb

recenze

Tajemství katakomb (2014) 4 z 5 / Maragad
Tajemství katakomb

V temných katakombách hluboko pod povrchem římských ulic bloudí čtrnáctiletý Robert a hledá cestu ven.

Robert je obyčejný chlapec, jehož největší starostí je, jestli bude i nadále kapitánem fotbalového týmu. Ale má i svou druhou stránku a umí být nejen pěkně zvídavý, ale má i pro strach uděláno. A to se nejvíce projeví v době, kdy doprovází svou matku po nalezištích, ona je totiž archeoložka. Jenže k jeho nelibosti je mu vstup do katakomb umístěných pod Římem zapovězen. To by ale nebyl Robert, aby si s tím neporadil.

Do katakomb se vydává sám a chystá se prozkoumat staré symboly, jež jsou vyryty všude na stěnách. Kdyby jen tušil, jak mu tento čin změní celý život. Najednou se stává součástí proroctví, které zvěstuje zkázu nebo spásu lidstva. Zvládne Robert přijít na kloub všem záhadám včas? Než se rozkouká, už mu jde o život. Tajemný mnišský řád totiž chce, aby soudný den nastal, a kvůli tomu jsou ochotni udělat opravdu cokoliv.

Ve schránce ležely čtyři římské mince a na kůži ručně malovaná mapa Říma. Ale archeology přimělo zalapat po dechu něco jiného: byl to šperk. Nepopsatelně nádherný přívěšek. Třpytící se trojúhelník. Dokonce i po tisíci let ve schránce ve vikinském hrobě šperk teple zářil. To je skoro magické, pomyslel si Robert. Str. 14

Tom Egeland čtenářům dokazuje, že nejen skvělé severské detektivky k nám ze severu putují. Je mezinárodně uznávaným autorem mysteriózních thrillerů, přeložených již do 24 jazyků. A nejvíce se proslavil románem Konec kruhu (2007). Dále proslul sérií o velmi oblíbeném neurotickém archeologovi Bjornu Beltovi, jehož můžeme znát z knih Strážce úmluvy, Luciferovo evangelium a Nostradamova závěť. Tajemství katakomb je první autorova kniha určená mladším čtenářům.

Tajemství katakomb je kniha, v níž se snoubí hned několik žánrů. A ač jde o knihu určenou spíše mladším čtenářům, kromě akce, nebezpečí, dramatu a záhad, v ní naleznete i prvky thrilleru a místy dokonce i hororu. I když její kvality jistě ocení i starší čtenáři, kteří příběhu také mohou přijít na chuť, nejvíce se zalíbí právě těm mladším. Tom Egeland dokázal nenásilnou formou vsunout do příběhu i Robertovy poznatky, které čtenářům vysvětlují význam pojmů, jako například - co to jsou mýty a legendy, informace o hexagramu a vysvětlení, kdo to byl mučedník. Mladší čtenáři si tajemný a napínavý příběh zamilují a ještě se navíc něčemu přiučí.

Další věcí, kterou jistě také oceníte, je směs hned několika kultur, kniha má opravdu velký rozsah. A také zasahuje hned do několika oborů, nejen do archeologie, ale při čtení se nevyhnete ani astronomii a také získáte informace z mnišského řádu. Příběh se odehrává z části v Římě a z části v Norsku, ale zmínky jsou i o dalších kulturách, jako jsou Vikingové a narazíte i na Egyptské hieroglyfy.

Postavy jsou spíše ploché, což se u literatury pro mladší čtenáře dá očekávat. Nejvíce pocitů si užijete z Robertovy strany, ale pohled se vám naskytne i do pocitů a způsobů přemýšlení jednoho z mnichů. Ukazuje vám svou fanatickou stránku, kdy opravdu všemu co říká, věří a myslí si, že jeho činy budou ospravedlněny, jelikož byly vykonány pro „vyšší dobro“.

Co ještě jistě čtenáři ocení, je grafické zpracování knihy. Do textu jsou zakomponovány kresby a fotografie symbolů, jež vám mají ještě více přiblížit jejich podobu. Díky tomu si Tajemství katakomb užijete opravdu se vším všudy, a kdo ví, třeba nakonec i starší čtenáři se rádi začtou do mysteriózního příběhu, na jehož konci čeká soudný den, anebo ne? Na to už si musíte přijít sami.

Komentáře (0)

Přidat komentář