Svět stránek aneb Knihomolské porno

recenze

Stránky světa (2016) 4 z 5 / Asenath
Stránky světa

Chtěli byste parfém s vůní knih, inkoust z popela Alexandrijské knihovny nebo snad možnost koupit si knihu, kterou jste si jen vysnili? A k tomu young adult fantasy, kde se pro jednou neřeší milostný trojúhelník?

Patnáctiletá Furia žije v ráji - venkovské usedlosti plné knih, mezi nimiž by se dalo i ztratit. Romantika anglického venkova má ovšem menší háček, dívka si ji se svým otcem a bratrem neužívá dobrovolně. Pochází totiž ze starého bibliomantského rodu, toho času pronásledovaného. Slogan “reading is my superpower” se zde stává skutečností, bibliomantům dává jejich láska ke knihám nadpřirozené schopnosti. Na prahu dospělosti každý bibliomant získá svou dušeknihu, která mu umožňuje s jeho schopnostmi pracovat. Furia na tu svou teprve čeká, nicméně události se dají do pohybu a dívka je vržena do Libropolisu, jakéhosi města na pomezí světů, tvořeného knihkupectvími, antikvariáty a tiskařskými dílnami. Městem prochází téměř jako poutník z Labyrintu světa a ráje srdce, poznává tento tajemný svět a za pomoci průvodců přihraných osudem zjišťuje, že v něm zdaleka není všechno ideální. Stránky světa prostě nejsou pohádkou o tom, jak je pěkné číst si knížky, i když by to tak ze začátku mohlo vypadat. Autor s přibývajícími stránkami čím dál víc přitvrzuje, objeví se téma tyrantského režimu, rovnoprávnosti a útlaku, utrpení a bolesti, boje se svědomím. Od mluvícího křesla a čtecí lampičky se dostaneme až k výbuchům a “policejní” brutalitě. Do pytle s dystopiemi ovšem tuto knihu jen tak hodit nemůžeme, protože Kai Meyer ji vyšperkoval množstvím kouzelných detailů, díky kterým se mu povedlo vybudovat originální svět (a že je to v daném žánru celkem oříšek!). Navíc mi tady uvedená témata přijdou mnohem přesvědčivěji a zároveň podstatně méně depresivně podaná než v jiných románech. I závěrečné zvraty a překvapení pro čtenáře mi přišly mnohem lépe zvládnuté než jinde (něco zajímavějšího, než jen že někdo nečekaně zemře).

Velmi mě potěšilo, že existuje young adult kniha, která vám neomlátí o hlavu všechny ostatní, které jste v poslední době četli. Tento příběh není poháněn vypočítavostí, ze které některé jiné autor(k)y začínám podezřívat, ale čistou silou imaginace. Autorova fantazie je skutečně obdivuhodná, některý línější či méně nápaditý spisovatel by na drobných detailech Stránek světa vystavěl celou knihu, ne-li sérii. Zjistíte, co jsou prázdnoknihy a librokalypsa, bezvýhradně uvěříte tomu, že knihy mohou cítit fyzickou bolest. Prožijete hrůzu a znechucení z ničení knih. Zamotáte si hlavu snahou pochopit, co je “nová minulost”. Za cíl příští dovolené si zvolíte Hay-on-Wye, nebo aspoň Londýn, kde budete šmejdit u Temže a hledat most do Libropolisu. Budete milovat Kaie Meyera a toužebně vyhlížet další díl trilogie!

šneki
19.09.2016

Tak hrůzu a znechucení z ničení knih už mám, tak jsem zvědavá jak se mnou takováhle knížka zamává :)