Dívka, která neměla ocas

recenze

Ódinovo dítě (2016) 4 z 5 / Asenath
Ódinovo dítě

Norský hit z žánru fantasy představuje svět alternativního skandinávského středověku, kde absence oháňky činí i z patnáctileté dívky nepřítele státu. Drama “odlišný jedinec versus systém” začíná…

Nemluvně odložené v závějích obměkčí i drsného chlapa a přiměje ho k rozhodnutí ignorovat fakt, že děvčátku narozdíl od ostatních obyvatel říše končí páteř u kostrče, což je věc nevídaná… Pojmenuje ji Hirka, vychová jako vlastní a její tělesný nedostatek úspěšně obhajuje historkou o napadení vlkem. Jenže se blíží Obřad, který musí podstoupit všichni patnáctiletí, při němž prokazují schopnost přimknout se k Síle, napojit se na energii Země. Hirka ví, že ocas není to jediné, co jí chybí a Obřadu se děsí. Její universum ovládá Vidoucí, jakýsi havraní bůh, který řídí svět ze skrytu svatyně skrze Radu. Ta se sestává ze zástupců starých a mocných rodů, kteří se těší posvátné úctě. Do detailu prokreslený fiktivní svět obsahuje množství jmen a pojmů, jejichž význam se odkrývá pomalu a postupně. Poštu v něm doručují havrani, na hony vzdálení roztomilým sovičkám, vždyť jsou krmeni lidským masem… A zprávy nosí většinou neblahé. Jak se Hirka vypořádá s rituálem, kterému se nelze vyhnout a jehož podmínky nedokáže splnit? Jak lze žít se statusem vyvrhele, o kterém legendy praví jen to nejhorší?

Ódinovo dítě je prvním dílem série Havraní kruhy, nesoucí se v duchu severských mýtů. Je věnované náctiletým outsiderům, kteří se v Hirčině boji se společností mohou poznat. Rime, Hirčin starší kamarád z dětství, všechny potřebné předpoklady má, ale zase se nechce podřídit očekáváním rodiny, hnusí se mu nalinkovaný život. Mezi nimi se rýsuje romance, která naštěstí v příběhu nemá hlavní roli, autorka náctileté části publika nijak nepodlézá. Naopak nastoluje dospělá témata, jako je vliv víry na život, potřeba nějakou mít, vztah k autoritám a jejich oprávněnost. Ne každý s nimi vychází, někdy je potřeba si vytvořit vlastní pravidla. A co teprv historie - dá se věřit verzi, která je nám předkládaná? Zajímavých témat k zamyšlení se prostě nabízí přehršel. Stejně tak možností rozvinout zápletku, Hirka potřebuje zjistit pravdu o svém původu, skutečných omezeních a odlišnostech, které přináší a navíc je tu možnost přechodu do jiného světa. Další díly nás vábí mocnou silou.

Tento román o bezocasé hrdince, která je přes svůj strach schopná se o sebe postarat a vyrovnat se s novým prostředím potěší všechny milovníky fantasy umístěné do středověku, pokud vás přitahují skandinávské legendy, pak je to přímo nutnost. Atmosféra mi hodně připomněla album Blood on Ice od švédských Bathory. Kdo chce, může v příběhu zahlédnout paralely se současným světem, např. polemiku o pravomoci politiků, manipulaci s informacemi nebo třeba i povinném očkování. Prostě ho vřele doporučuju a těším se, jak se v dalších dílech rozvine.

Hodnocení: 90%

Autorka: Lucie Ferrante