Sue Hitzmannová - Cvičení pro život bez bolesti

recenze

Cvičení pro život bez bolesti (2014) 4 z 5 / Hřibče
Cvičení pro život bez bolesti

Už několik let se potýkám se silnou bolestí v zádech, za což může skolióza páteře. Jelikož jsem na cvičení nikdy moc nebyla, ale bylo mi jasné, že by mi občas neuškodilo protáhnout své tělo, tak jsem hledala nějakou cvičební metodu, která by byla účinná, ale přitom by mi nezabrala mnoho času. Z toho důvodu jsem se rozhodla vyzkoušet MELT metodu, kterou ve své knize Cvičení pro život bez bolesti doporučuje její autorka Sue Hitzmannová.

Knihu vydalo na jaře tohoto roku nakladatelství Ikar, které v anotaci slibuje, že stačí cvičit pouze 10 minut denně, aby se člověk cítil o poznání líp. Tak jsem si řekla, že to je přesně pro mě a knihu si sehnala. A protože jsem to celé chtěla pojmout fakt poctivě, tak jsem se pustila i do louskání průvodních textů, které se ve výsledku ukázaly jako velmi zajímavé.

V úvodu knihy nám Sue představí nejen metodu MELT, ale dozvíme se také něco o ní samotné. Prozradí nám, že se živila jako profesionální trenérka fitness, jenže pak ji začala trápit chronická bolest v pravé patě. Spousta jejích známých jí nedokázala poradit, naopak se od nich dozvěděla, že je často také trápí nejrůznější bolesti, ale naučili se s tím žít. Jenže Sue se s bolestí žít nechtělo, a proto se rozhodla s tím něco udělat.

První část knihy je složena z několika kapitol a podkapitol, z nichž ty první se zabývají tématem bolesti, konkrétně co je jejich skutečnou příčinou a také uvědoměním si toho, že bolest k životu nepatří. Dopodrobna nám vysvětlí rozdíl mezi akutní a chronickou bolestí a jak oba druhy bolestí vznikají. Dozvíme se, že i když chronická bolest vznikne náhle, nebo pozvolna, tak její příčina je vždy stejná – opakování. Díky tomu, že vykonáváme stále stejné a často opakované pohyby nebo polohy, tak si celkem slušně zaděláváme na pozdější silnou chronickou bolest. Zároveň nám Sue také vysvětlí důležitost pojivové tkáně a jak to udělat, aby pojivová tkáň byla hydratovaná a my se cítili dobře.

K dobrému pocitu a spokojenosti se sebou samými nám má právě pomoci metoda MELT, což je „úplně první svépomocný program obnovy hydratace pojivové tkáně a rovnováhy nervového systému. Umožňuje organismu uvolnit dlouhotrvající napětí a nepohodu způsobenou každodenními opakovanými pohyby a neměnnými polohami.“

V druhé části knihy se již Sue věnuje samotnému cvičení. Jednotlivé cviky jsou velmi dobře a srozumitelně popsány a také ilustrovány černobílými fotografiemi. Nedělá vám tak problém přesně pochopit, jak máte daný cvik provádět. Cvičení začíná napřed klidovým vyšetřením, abyste zjistili, jak na tom jste a pokud už metodu MELT nějakou dobu provádíte, tak jak jste se za tu dobu zlepšili. Klidové vyšetření si zvládnete provést jistě sami, a to podle uvedených instrukcí.

Většinu z nás trápí bolesti v různých oblastech páteře, proto se hodně cviků věnuje právě jejímu protažení. Navíc si každý může vybrat i cviky pro konkrétní oblast páteře, která zrovna jeho nejvíce bolí. Sue však ve své knize nezapomíná ani na ty, které trápí bolest v rukou nebo nohou, i pro ty se tu najdou konkrétní cviky, které jim pomohou zbavit se bolesti.

V závěru knihy autorka uvádí i svépomocné plány, které nám pomohou při různých typech chronických bolestí. V těchto plánech čtenář nalezne čtyřtýdenní cvičící program, který nám jasně říká, jaké cviky máme který týden praktikovat. Zároveň jsou zde uvedeny i udržovací sestavy, abychom po dokončení programu nemuseli začínat zase od začátku, ale soustavně dál pokračovali ve cvičení.

Jelikož jsem zatím necvičila nijak pravidelně, pouze jsem si zkusila pár cvičení, tak bohužel nemohu říct, zda metoda MELT stoprocentně zabírá. Na druhou stranu jsem se po každém cvičení cítila lépe a záda mě tolik nebolela. Důvodem, proč jsem necvičila nijak pravidelně, bylo i to, že mi chybí podložka MELT, na které se většina cviků provádí. Autorka sice čtenářům radí, že ti, co nemohou mít tuto speciální podložku, si mohou vzít třeba srolovanou karimatku, ale zase sebe musím říct, že to nebylo úplně nejpříjemnější. Na internetu se mi však podařilo najít velmi podobný cvičební pilates válec, který nejspíš poslouží stejně jako MELT podložka.

Pokud se potýkáte s trvalou bolestí, ať už páteře stejně jako já, nebo s nějakou jinou, tak vám rozhodně knihu Cvičení pro život bez bolesti doporučuji. Je napsaná velmi přehledně a vzhledem k tématu i čtivě. Jako jediné mínus, které přímo nesouvisí s knihou, trošku vidím to, že pokud nemáte rádi provizoria a chcete cvičit, tak si hold musíte pořídit patřičný válec ke cvičení.

A na závěr ještě taková rada – pokud stejně jako já v průběhu cvičení koukáte neustále do knížky a snažíte se kontrolovat, zda se to, co předvádíte, alespoň trošku podobá předloze na fotce, tak si celé cvičení napřed namluvte na diktafon a poté ho proveďte. Uvidíte, že vám to půjde lépe, nic vás při něm nebude rozptylovat a budete mít víc prostoru se soustředit na sebe a na to, zda cvičíte správně.

Ukázka:

Nechci, abyste ztráceli čas nebo peníze ve snaze vypátrat, proč vás něco bolí nebo proč se necítíte dobře. Naučím vás, jak bolest vycítit, porozumět jí a jak ji odstranit. Řešení je jednoduché. Seznámím vás s novým pohledem na stavbu lidského těla a naučím vás využívat všech poznatků tak, abyste už nikdy nemuseli hledat jiné řešení. Nejspíš se správně stravujete, dost pijete, užíváte doplňky stravy, pravidelně cvičíte, meditujete, máte zdravotní matraci, chodíte na masáže a k holistickým a integrálním lékařům – ale tohle jste ještě nevyzkoušeli. Prozradím vám tajemství života prostého bolestí, tajemství, které je skryto ve vás samých.

Cvičení pro život bez bolesti Cvičení pro život bez bolesti Sue Hitzmann

Samoléčebný systém, který odstraňuje chronickou bolest, přispívá ke správnému držení těla, zmírňuje stres a napětí, odstraňuje nadbytečný tuk, zmírňuje celulitidu, bolesti a ztuhlost, zlepšuje výkonnost a zbavuje negativních vlivů... více